Számos tanulmány és fogorvosi ajánlás bizonyítja, hogy az elektromos fogkefék több dentális plakk eltávolítására képesek, így járulnak hozzá a fogaink és ínyünk védelméhez. Ezzel gyakorlatilag lezártnak tekinthetjük a témát, érdemes-e ragaszkodni a hagyományos fogkefékhez. Az alábbi írásban arra vállalkoztunk, hogy összegyűjtjük az elektromos fogkefékkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, így segítve a kiválasztást vásárlás esetén.
Mindenekelőtt érdemes elmondani, hogy a kereskedelmi kínálatban jelenleg kétféle különböző működésű változattal találkozunk; az egyik az úgynevezett forgófejes, a másik a szónikus megoldás. Nem jelenthető ki egyikkel kapcsolatban sem, hogy jobb a másiknál, azonban a tulajdonságaik némileg eltérők, így érdemes megfontolni a választást.
A forgófejes elektromos fogkefék tökéletes választást jelentenek első készülékként, illetve gyerekek számára is. Ennek a magyarázata abban rejlik, hogy az apró fogkefefej hatékony tisztítást eredményez még akkor is, ha kevesebb figyelmet fordítunk a nyíltartásra. A sörték egy apró gömbalakú kefefejen helyezkednek el, amelyekkel elérhetjük a hátsó fogzugokat is. Persze fontos megjegyezni, hogy az elektromos fogkefe használata nem indokolja a szájvizes öblögetés elhagyását.
Az úgynevezett szónikus fogkefe használata némileg több odafigyelést igényel. Az ilyen fogkefék feje leginkább egy hagyományos fogkeféhez hasonlítható, amelyik elképesztő sebességű – percenként akár 50 ezernél is több oldalirányú – mozgásra képes. A hatékony tisztítás érdekében fontos a fej megfelelő irányú tartása, ezért ezt a típust elsősorban annak szokták ajánlani, aki szívesen fordít figyelmet a fogmosás alaposságára.
Általánosságban elmondható, hogy a választék széles, mindenki megtalálhatja a saját igényeinek megfelelő elektromos fogkefét. A kereskedelmi kínálatban az alapfelszereltségű fogkefék mellett megtalálhatók azok a darabok is, amelyek mobilalkalmazással összekapcsolva teljes analízisre képesek a fogmosásunk hatékonyságával kapcsolatban. Utóbbiak árszabása természetesen sokkal magasabb, nem ritkán 100 ezer feletti árcédulákkal is találkozunk. Szerencsére az alapfelszereltségű készülékek már 10-15 ezer forinttól elérhetők.
A kiválasztás során számos tulajdonságra érdemes figyelni. Mindenképpen ajánlott időzítővel rendelkező készülék mellett dönteni; a legtöbb elektromos fogkefe félperces rezgőmozgással tudatja velünk, hogy váltsunk másik körnegyedre. Ennek a tartozéknak köszönhetően a fogsorunk minden része azonos figyelmet kaphat. Hasonlóképpen fontos tulajdonság a nyomásérzékelés is, ami leállítja a kefe mozgását, ha túl esősen nyomjuk a fogsorunkhoz. Ennek köszönhetően elkerülhetjük a hámsérülésekből adódó kellemetlenségeket.
Noha a gyártók előszeretettel írják a marketinganyagaikban, hogy a készülékek akkumulátora akár egy hétig vagy még hosszabb ideig töltöttséget biztosít, ez csak részben igaz; a használat során folyamatosan gyengül a mozgás intenzitása, így a tisztítás hatékonysága is csökken. Éppen ezért minden második-harmadik napon érdemes töltőre helyezni a készülékünket.
Végezetül fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a fogkefefejeket háromhavonta cserélni kell. Ennyi idő alatt elveszítik a tisztítóképességük 30-40 százalékát, vagyis lényegesen kevesebb dentális plakk eltávolítására lesznek képesek. Ha odafigyeléssel választunk készüléket, amit naponta legalább két alkalommal megfelelően használunk, akár jelentősén javíthatjuk a szájhigiéniánkat, így téve nyugalmasabbá a fogorvoslátogatásokat.