Idehaza rengeteg ideig tartotta magát a vályog, sorra épültek a vályogházak vagy a vegyes falazatú házak, majd egyszer csak jött egy újabb trend, és vele együtt a tégla, az ytong és megannyi más, mint építőanyag. Valahogy az emberek elfelejtették azt, amit az őseink kiválóan tudtak: a természetes alapanyagok használata az ember egészségének is jót tesz, mindenesetre sokkal jobbat, mint a mesterséges vegyületek felhasználásával gyártott építőanyagok.
Ezért aztán a vályog mostoha sorsra jutott, egyre kevesebben használták, gyakran merült fel pejoratív értelem is a szó használatakor. Talán nem is gondolta volna senki, hogy ezek után a mindenféle hiper-szuper-ultra-modern építőanyagok mellett a vályog valamikor is újra labdába rúghat.
Pedig ezt történt, ugyanis a BIOKAY vályogvakolatok csapata a saját bőrén érzi, hogy a vályogvakolatok a reneszánszukat élik.
Miért szuper a vályog?
Hogy miért fedezik fel újra a vályogot maguknak az építkezők és az építészek?
Többek között azért, mert a gyártási folyamata minden, csak nem költséges, alig igényel energiafelhasználást, éppen ezért nagyon környezetkímélő. Ha ez nem volna elég, akkor egy vályogfalú ház lebontása is sokkal környezetbarátabb: nem jár extrém zajártalommal, nem szükségesek hatalmas gépek hozzá, és ami még fantasztikusabb: a vályogelemek újrahasznosíthatóak!
Gondold csak el ugyanezt a beton vagy a tégla esetében. Mennyi vegyi anyag szükséges a gyártásához, lebontása után vajon hova kerül, mennyire lehet halkan lebontani? Ugye, hogy ezek után mennyivel barátságosabb anyag a vályog?
Nem csoda hát, hogy egyre többen keresik ezt a természetes építőanyagot a fán, a kenderen vagy épp a szalmán túl.
A vályog kedvez az egészségnek is!
Persze nem csak a környezetet óvjuk a vályoggal, hanem a saját egészségünket is, ugyanis a vályogfalazatú házak esetében a ház tud lélegezni, a falak nem bocsátanak ki káros anyagokat, ezáltal jóval egészségesebb lakóklímát biztosítanak az ott lakók számára.
Természetesen akad számos előírás, amelyet az építkezés során kötelező betartani, így bár rengeteg ház akad világszerte, ami már több mint száz éve áll, a földrengésvédelmi előírások szerint mégsem lehet vályog a tartó fal.
Persze akadnak egyéb megoldások is, amik közül némelyik vegyi anyag bevonásával jár, de az pont annyira nem jó, mintha nem is használnánk vályogot. Kenderrel vagy szalmával viszont meg lehet erősíteni a vályogot, sőt egyéb építészeti megoldások is állnak már az otthonteremtők rendelkezésére.
Ha érdekel, hogyan lehet minél természetesebb és egészségesebb az otthonod, nézz körül a BIOKAY vályogvakolatok kínálatában!
Légy modern és természetes!
A kettő ugyanis nem zárja ki egymást, sőt épp ellenkezőleg: az igazán modern, haladó gondolkodású emberek felelősséget éreznek a bolygónkért, valamint egészségtudatosak annyira, hogy tudják a mesterséges vegyi anyagokat minél jobb messziről elkerülni!
Te is ezek közé az emberek közé tartozol? Ha igen, akkor ugye a Te házadban is fellelhető lesz a modern vályogépítészet kéznyoma?