Kiváló hőszigetelő anyagot keres, amelynek ráadásul nagyon jók a hangszigetelő tulajdonságai is? Akkor biztosan rálelt már arra, hogy ezekkel a jellemzőkkel az üveggyapot és a kőzetgyapot rendelkezik.
Na de hogyan érdemes választani közülük? Ebben a cikkben megpróbálunk segíteni ebben a nem is olyan egyszerű döntésben.
Hol alkalmazhatjuk ezeket az anyagokat?
Legtöbbször belső válaszfalak, tetőtér, illetve födém szigetelésére szokták alkalmazni. Természetesen más területen is alkalmazható, például szóba jöhetnek homlokzat szigetelésekor, álmennyezet, valamint magastető esetében, sőt, a kőzetgyapot a padlóhoz is alkalmazható, ebben az egyben az üveggyapot eltér, mert az nem lépésálló, tehát teherhordásra nem alkalmas. Kedvezőbb ára miatt azonban megfontolandó a Józan Kft. üveggyapot kínálatából szemezgetni.
Miből készülnek?
Egyébként mindkét anyagot ásványgyapotként emlegetik, s mindkettő teljesen természetes anyag, amelyet magas hő segítségével változtatnak megfelelő állagúra ahhoz, hogy alkalmasak legyenek az építőipari felhasználásra.
Az üveggyapot üveg olvasztása és centrifugálása révén születik, ami végül egy gyapjúhoz hasonló anyaggá válik. A kőzetgyapot pedig bazaltkő megolvasztása révén jön létre, ami egy kemény, üveghez hasonló anyaggá áll össze.
Üveggyapot kontra kőzetgyapot
Az üveggyapot az olcsóbb alternatíva, lássuk, mely tulajdonságokról kell lemondanunk ezért a kedvezőbb árfekvésért! Azt már említettük, hogy nem lépésálló, ezért padlóhoz nem használhatjuk, de vajon más fontos különbségeket is felfedezhetünk, ha a két anyagot összehasonlítjuk?
Mindkettő természetes, természetbarát anyag, amelyek könnyen kezelhetőek, egyszerűen vágni is lehet őket. Megfelelnek a tűzvédelmi előírásoknak, nagyon jó hőszigetelő és hangszigetelő képességgel rendelkeznek.
Az üveggyapotnak a kőzetgyapothoz képest kicsivel rosszabb a hangszigetelő hatása, nem tűri jól a nedvességet, ha nem kellő vastagságú, akkor a levegő képes áthatolni rajta. Kifejezetten rugalmas anyag, ez pedig azt is jelenti, hogy nincs tartása.
Hogyan döntsünk egyik vagy másik mellett?
Akkor melyiket válasszuk? Azt, amelyiknek kedvezőbbek a tulajdonságai ránk nézve, illetve jobban passzolnak az elvárásainkhoz. Mivel az üveggyapot olcsóbb, ezért olyankor nem érdemes a kőzetgyapotot választani, amikor nincsen szükség annak extra jellemzői, amelyek az üveggyapottól megkülönböztetik.
A kőzetgyapot a felsorolt tulajdonságok alapján is kedvezőbb választás homlokzat szigeteléséhez, míg az üveggyapot jó döntés lehet belső szigeteléseknél, ha a nedvességtől nem kell tartani. Ráadásul a kőzetgyapottal egészséges, penészmentes lehet az otthonunk, s akár még vakolható változatot is választhatunk.
Döntsünk tehát aszerint, hogy hol és mire szeretnénk használni a szigetelőanyagokat, s azok megfelelnek-e mindenben az elvárásoknak! Ne feledjük, a szigetelés nagyon hosszú időre készül, ezért válasszunk mindig okosan!