A vakáció ideje alatt szoktasd hozzá a gyermeked, hogy eleget igyon napközben. Remélhetőleg döntően meleg napokban lesz részünk, ilyenkor talán valamivel könnyebb rávenni, hogy óránként megigyon egy pohár vizet. Az iskolában ugyanis elsősorban saját magának kell erről gondoskodnia, nem leszel ott te, mint kiskorában, hogy megitasd, vagy egy dadus, óvó néni, aki figyel erre. Márpedig a vízhiány igen fontos probléma, már az enyhébb fajtája is fáradtságot, koncentrációhiányt okoz.
Szín, minta, amit szeret
A lurkó holmijának kiválasztásakor válassz olyat, amiről tudod, hogy szeretni fogja. Ahogy a táska, tolltartó, füzetborító esetében is olyanokat vásárolsz, amiket szívesen vesz elő, a kulacs is ábrázolja a kedvenc mesefiguráját, de ha ilyet nem találsz, akkor minimum a kedvenc színében pompázzon. Nézd meg a Játékliget kulacs kínálatát, ahol nemcsak jópofa, minőségi italtartókat találsz, hanem akár egész uzsonásszettet is beszerezhetsz.
Könnyen kezelhető az apró kezeknek is
Sokan egy kiürült üdítősüveget fognak be kulacsnak. Ez valóban költséghatékony megoldás, de nem feltétlenül a legjobb. A hagyományos, kerek nyílású palackok olyan műanyagból készülnek, amik könnyen deformálódnak. Emiatt, ha az iskolatáska oldalzsebében tárolja a gyerkőc, az állandó igénybevétel miatt előbb-utóbb sérülni fog. Jó esetben csak behorpad, de akár meg is repedhet, a szivárgó folyadék pedig eláztatja az egész táskát, ráadásul elfogy a gyermek innivalója.
A szűkített, “cumis” jellegű üvegek kényes pontja a kupak. Ha nem nyomja vissza teljesen használat után a csemete, akkor ugyanúgy elfolyik a víz belőle, mint az előbbi esetben. Olyan kulacsot válassz, amiből könnyen tud inni, de biztonsági záras, emiatt cseppmentes.
Törésteszt
Annak ellenére, hogy tanítgatod neki, hogy vigyázzon a felszerelésére, előfordul, hogy a táska nagyot puffanva kerül a pad mellé vagy otthon a sarokba. Idővel ez változni fog, de hogy addig se kelljen hetente pótolni a palackot, érdemes már egy olyan darabbal indulni, ami bírja a strapát, és nem törik el egykönnyen.
Hőtartó
A hűvösebb napokon ugyanolyan fontos az elegendő folyadékbevitel, mint amikor meleg van. Viszont nem biztos, hogy jólesik a gyermeknek hideg vizet inni, márpedig a külső kulacstartóban a szimpla üvegek hamar átveszik a kinti hőmérsékletet. A problémára megoldást jelent, ha hőtartó kulacsot szerzel be. Télen ebből finom meleg teát kortyolgathat, ami biztosan jobban fog fogyni, mint a hideg víz, nyáron pedig akár extra hűs itókát lehet varázsolni néhány jégkocka hozzáadásával.
Tisztítás
Az italtartó tisztán tartása különösen fontos. A tárolóban maradt folyadék beposhad, és az áporodott szag és íz mellett penész is kialakulhat a nyílás környékén. Ez nemcsak gusztustalan, de fertőzések forrása is lehet. Ha az estéitek amúgy is zsúfoltak, és nem vagy benne biztos, hogy mindig lesz lelki erőd az üvegmosóval bíbelődni, akkor olyan fajtát keress, ami mosogatógépben mosható.