Az újabb építésű ingatlanoknál nem kérdés, hogy az épület megfelelő energetikai színvonalához szükséges a minőségi hőszigetelés kivitelezése. De vajon hogyan érdemes egy régebbi épület utólagos szigeteléséhez hozzáfogni?
A tető és a padló is számít!
Mérjük fel, hogy melyek azok a területek, ahol meg kell valósítani a falak szigetelését! Ez többféle is lehet, nem elég kizárólag a homlokzati felületekben gondolkodni. Tetőtér beépítésénél például gondoskodni kell a gipszkartonból készült rendszerek és a tető közötti hőszigetelésről is. A Hozo hőszigetelés webáruház gipszkarton kiegészítőivel ezt igazán könnyedén megtehetjük.
Ha energetikai szempontból közelítjük meg a dolgot, akkor látni fogjuk, hogy a hőveszteség minden felületen megvalósul, nemcsak a külső falakon. Ezért kell gondoskodni a homlokzat mellett a lábazat, a padló, a pince és a tető hőszigeteléséről egyaránt.
Az átgondolt megvalósítás, a kivitelezést megelőző alapos tervezés lesz a kulcsa annak, hogy a régebbi épületet is megfelelően modernizáljuk energetikai szempontból is. Ne feledjük, hogy az esztétikai felújítás mellett ez lesz a döntő tényező abból a szempontból, hogy mennyire érezzük magunkat komfortosan otthonunkban.
Mi a helyzet lapos tető szigetelése esetén?
A lapostető hőszigetelése abból a szempontból nem problémás, hogy többnyire nyugodtan választhatjuk a javasolt vastagságot. Amennyiben az épület maximálisan megengedett magassága miatt ez mégis nehéz, akkor választhatunk olyan szigetelőanyagokat, amelyekkel vékonyabb rétegben is elérjük a kívánt eredményeket.
Kevésbé kedvező azonban az a tény, hogy jellemzően a tető teljes rétegrendjét újra kell csinálni ilyenkor, hogy az megfeleljen a szigetelésnek, azaz a párazárás és a csapadék elvezetése is tökéletesen megvalósuljon. Ellenkező esetben sajnos számítani kell arra, hogy maga a hőszigetelés is károsodik, s elveszti a hatékonyságát.
A padló szigetelésénél is akadnak problémák
Itt azzal tudjuk megnyugtatni a megrendelőket, hogy az akadályok többsége leküzdhető. A kérdés inkább az, hogy milyen költségekkel jár mindez. Amíg egy új épület esetében nyugodtan tervezhetünk a szükséges vastagsággal, úgy a felújítandó ingatlan esetében már számos tényezőre tekintettel kell lennünk. Ilyenek például a nyílászárók, beleértve az ajtókat és az ablakokat egyaránt. Az sem elhanyagolható szempont, hogy a belmagasság is változni fog a szigetelés hatására.
Viszont a legtöbb régi épület esetében vagy teljesen hiányzik, vagy csak nagyon vékony rétegben van szigetelőanyag. Így mindenképpen ezzel a hellyel kell gazdálkodnunk, ami a rendelkezésünkre áll. Szerencsére a korszerű megoldások között akadnak olyan szigetelőanyagok, amelyek vékonyabb kivitelezés esetén is megfelelő, hatékony szigetelést tudnak biztosítani.
Mivel a hőszigeteléssel rengeteg előnyre tehetünk szert, mint például a komfortosabb otthon, a havi költségek mérséklése, és az ingatlan értékének növekedése, mindenképpen megéri belevágni a feladatba.