A kiégés fő okaként általában a munkahelyi túlterhelést említik meg, hisz leggyakrabban itt fordul elő. Ugyanakkor közel sem csak azt veszélyezteti, aki a munkájában felelősségteljes pozícióban dolgozik, hiszen gyakori a kisgyermekkel otthon lévő édesanyákkal is.
Másfajta felelősség
Aki fontos beosztásban dolgozik, az nem csoda, ha gyakran feszült a munkája végett, hiszen hatalmas rajta a nyomás, ugyanis a munkakörétől függően például emberek életéért vagy jelentős pénzösszegekért felelős.
Ám ahogy arra a Swan Lake Központ szakértői is felhívják a figyelmet, a burnout szindróma, avagy kiégés nem csak náluk jelentkezhet. Gyakori jelenség a kisgyermekes anyukáknál is, hisz ha belegondolunk, rajtuk is óriási a felelősség, ugyanis gondját kell viselniük egy csecsemőnek. Ráadásul nemcsak munkaidő alatt, hanem a nap 24 órájában a hét 7 napján.
A rózsaszín mennyországból a szürke hétköznapokba
Egy kisbaba érkezése minden családban hatalmas öröm, az újdonsült szülők szinte a föld felett lebegnek a boldogságtól. Amikor az anyuka és a kicsi hazatér a kórházból, sorra érkeznek a látogatók, a közösségi oldalra feltöltött fotókat elhalmozzák gratulációval, mindenki a kis csöppségre kíváncsi, akivel minden egyes nap valóságos kaland. Legalábbis eleinte.
Aztán ahogy telnek a hetek, mindenki élete visszatér a normál kerékvágásba, kivéve az édesanyáét. Ő ugyanis egyedül marad otthon a kisbabával, akiről folyamatosan gondoskodnia kell. Míg az apa dolgozni jár, és minden nap emberek között van, addig az anyuka az otthon falai közé szorulva szinte teljesen elszigetelődik a külvilágtól. Mivel minden idejét és energiáját leköti a kicsi, ezért sem kedve, sem ideje nincs kimozdulni, maximum egy rövid babakocsis séta erejéig.
Az édesanya igényei és szükségletei teljesen háttérbe szorulnak: már nem akkor alszik, eszik, tisztálkodik, pihen, amikor ő akar, hanem amikor a baba mellett ideje jut rá. Hosszabb távon ez és az állandó kimerültség frusztráltságot szülhet, ami viszont akár teljes közönyhöz is vezethet.
Ekkor az érintett már úgy érzi, hogy számára minden mindegy, nincs kedve semmihez, a gyermek okozta kezdeti boldogság elillan, és úgy véli, nem tud elég jó szülő lenni. Ezek már a kiégés jelei, amiket mindenképp komolyan kell venni.
Mit tehetünk ilyen esetben?
Fontos, hogy az anyuka időnként “tehermentesítse” magát, vagyis bízzon meg valakit azzal, hogy vigyáz a picire, hogy ő egy kicsit fellélegezhessen. Ez lehet akár egy közeli rokon (szülő, testvér, sógor stb.) vagy ha ez nem megoldható, akkor egy bébiszitter.
Attól még, mert a nő naphosszat otthon van a babával, nem az ő egyedüli feladata a háztartás vezetése. A többi családtag is vegye ki a részét az otthoni teendőkből, hogy ezzel is megkönnyítsék az anyuka dolgát. Mindenkinek szüksége van egy kis “énidőre,” amikor csak saját magával foglalkozik, például a hobbiját űzi vagy csak relaxál, meditál. Ez alól a kisgyermekes anyukák sem kivételek.
Amennyiben a kiégés legyőzése egyedül nem megy, mindenképp érdemes szakemberhez fordulni, akár részt venni egy intenzív terápián.