A munkavédelmi lábbelik bizonyos veszélyeknek kitett munkakörökben a munkavállalók számára biztonságos munkavégzést tesznek lehetővé, viselésüket szabványok írják elő, betartásuk minden munkaadó és munkavállaló számára kötelező érvényű.
A munkavédelmi cipők nagy része mind megjelenésében, mind kialakításában olyan, hogy nemcsak a biztonságot, hanem a dolgozók kényelmét is szolgálja, továbbá divatos, akár utcai viseletként is hordható. Természetesen egyes speciális esetekben nem állhat fenn mindhárom kritérium, de a biztonság mellett a kényelem azokban az esetekben sem elhanyagolható tényező.
Munkavédelem tetőtől talpig
Az egyes munkakörökre egyedileg kell kockázatelemzést végezni annak érdekében, hogy a munkaadó biztonságban tudhassa a munkavállalóit. A munkavállalókat egyedi védőfelszereléssel kell ellátni a kockázatok minimalizálása, a balesetek megelőzése, csökkentése érdekében. A Legjobb Munkaruha Webshop munkavédelmi cipői sok év szakmai tapasztalata alapján a legjobb gyártók legjobb ár-érték arányú modelljeiből lettek összeválogatva a szandáloktól a félcipőkön, bakancsokon át a csizmákig, egyéb kiegészítőkig.
A munkavédelmi szabványok különböző védelmi szinteknek megfelelően sorolják be a munkavédelmi lábbeliket, ezek az egységes jelölések segítenek az optimális védőcipők kiválasztásában.
Miért szükséges munkavédelmi cipőt viselni?
A munkahelyi balesetek jelentős része a láb sérülésével is jár, ezért ennek a testrésznek a védelme kiemelt fontosságú a munkavállalók egészsége, testi épsége tekintetében. A munkáltató köteles biztosítani munkavállalói számára a megfelelő munkavédelmi lábbelit, illetve karbantartani, cserélni azt az elhasználódás függvényében. A dolgozók pedig kötelesek ezeket viselni minden olyan esetben, amikor a magas kockázatú területeken dolgoznak vagy oda belépnek.
A munkavédelmi lábbelik elsősorban a felhasználó lábának védelmére szolgálnak, de például az ESD cipők az elektronikus alkatrészeket is védik az elektrosztatikus kisülésekkel szemben.
Milyen munkavédelmi lábbelit válasszon?
Egyrészt az adott munkakörre vonatkozó, törvényileg előírt védelem szintje, másrészt a kényelmi, esztétikai és költségvetési kritériumok határozzák meg, hogy milyen munkavédelmi cipőt válassz.
A legtöbb zárt munkavédelmi cipő rendelkezik orrmerevítéssel a lábujjak védelmében, de igen sok modell csúszásgátló talppal, energiaelnyelő sarokrésszel kerül kialakításra. A kockázatelemzést követően mérlegelni kell, hogy a munkakörödben milyen szintű és jellegű védelemre van szükség. Ez lehet mechanikai, de antisztatikus, vegyi vagy áramütés elleni, extrém hőmérséklettel szembeni védelem. Minden munkavédelmi cipőnek tartósnak, kopásállónak kell lennie, hogy minél tovább megőrizze védelmi képességét.
A lábbelik komfortját egyrészt a felhasznált anyagok, másrészt a méretük határozzák meg, így ezeket is figyelembe kell venned, amikor munkavédelmi cipőt választasz.