Egy kiválasztási folyamat soha sem tud eléggé gyors lenni. Legalábbis sok esetben mind a munkavállaló, mind pedig a munkáltató így gondolja. Ebben a cikkben megnézzük, hogy kb. meddig tart, és azt is, hogy miért húzódhat el ez az egész. Lássuk!
Meddig tart egy kiválasztási folyamat?
Különböző tanulmányokból kiderül, hogy átlagosan 24-43 napos szokott lenni egy kiválasztási folyamat. Ez azt jelenti, hogy ha most jelentkezünk egy kiváló állásra a DreamJo.bs-nél, akkor is várhatóan legalább egy hónapig még nem fog lezajlani a kiválasztás. Átlagosan a cégek kb. 30%-a találja meg az új munkatársát 30 napon belül, míg 70%-uknál 1-4 hónap közé tehető ez. Nézzük meg, hogy mi minden okozhatja, hogy elhúzódik a folyamat!
1. ok, amiért elhúzódik: sok interjú
Vannak olyan cégek, akik maximalisták a kiválasztásban, és úgy gondolják, hogy ha megnövelik az interjúk számát, akkor jobban megismerik a jelölteket, ezáltal garantáltan jó döntést fognak meghozni. Lehet, hogy két- vagy akár négykörös videóinterjú-sorozatra is fel kell ilyenkor készülnünk.
Ez egy kétélű fegyver a munkáltatók kezében. A munkavállalók ugyanis könnyen megunhatják a túl hosszú kiválasztási folyamatot, és úgy lesznek vele, hogy ha itt már ez is ennyire körülményes, akkor inkább hagyják az egész céget, mert biztos ilyen lesz a napi munkamenet is.
2. ok, amiért elhúzódik: a HR mellett a vezetők is interjúztatnak
A nagyobb cégeknél külön HR-es kolléga foglalkozik a toborzással, kiválasztással, interjúztatással. Azonban ha többfordulós az egész folyamat, akkor második vagy harmadik körben már vezetők is jelen lehetnek, akik például szakmailag vizsgálják a jelölt felkészültségét.
Ez viszont sok időt emészt fel. Főleg, ha az elfoglalt vezetők miatt többször is meg kell valósítani kell egy-egy interjút. Ez annál gyakoribb, minél több vezetőbeosztású kolléga kíván részt venni egy adott interjún.
3. ok, amiért elhúzódik: hosszú távra tervezés
Egy HR-es nemcsak azt nézi, hogy az adott pozícióra megfelelő-e a jelölt, hanem azt is nézik, hogy mennyire tud majd illeszkedni a cégkultúrába, hogy jön ki a többi emberrel, mennyire gyorsan tud majd beilleszkedni, stb. Ha nem gondolkoznának ennyire előre, akkor hamarosan újra kiírhatnák a pályázatot, és így az előző kiválasztás felesleges pénzkidobás volt csupán.
4. ok, amiért elhúzódik: background check
Egy elég új kifejezésről van szó, de ma már gyakorlatilag mindenki csinálja. Vannak, akik tudatosan, mások kevésbé, de gyakorlatilag senki sem hagyja ki.
Ma már mindenkiről számos információ van az interneten, és ezek gyakorlatilag bárki számára elérhetőek, hozzáférhetőek például a közösségi média felületeken. Mivel a cégek nemcsak az adott állásra alkalmas munkaerőt keresnek, hanem olyat, aki maximálisan belefér a cég értékrendjébe, így biztos az ilyen jellegű ellenőrzés.
Ha végignézzük ezt a listát, máris érthetővé válik, hogy mi okozza azt, hogy nem zárul le egyik napról a másikra egy-egy állásajánlat. És persze az is rátesz egy lapáttal, ha megnő a jelentkezők száma, mely csak tovább hatványozza a ráfordítandó időt.