Vannak olyan helyzetek, amikor muszáj elszakadni gyermekünktől akár hosszabb időre is, például betegség, s az emiatt kórházban töltött idő miatt. Természetesen ez számunkra is megterhelő, de a kicsik is különleges odafigyelés igényelnek ilyen helyzetben.
Mit tehetünk, ha el kell szakadnunk a gyermekünktől?
Önmagában a kórház maga riasztó lehet, betegként, elesettként lenni ebben a helyzetben még tovább fokozza a bizonytalanság és kiszolgáltatottság élményét. Mégis akadnak olyan helyzetek, amikor elkerülhetetlen. Az Onlinepszichológus.net szakemberei támogató hátteret biztosíthatnak ilyen szituációban is, segítve, hogy minél kevesebb problémával vészeljük át a helyzetet.
Milyen tényezők jelennek meg egy ilyen helyzetben?
Amikor huzamosabb időt kórházban, a szeretteinktől távol kell töltenünk, az a felnőtteket is megviseli, nemhogy a gyerekeket. Ennek sokféle oka van, egyrészt érezhetjük magunkat eleve kiszolgáltatottabbnak már a betegség miatt is, de elveszítjük a stabil hátteret nyújtó otthont, ahogy a szeretteinkkel sem lehetünk együtt.
Szülőként pontosan tudjuk, hogy mindent el kell követnünk annak érdekében, hogy ez minél kevésbé legyen megterhelő a kicsinek, de előfordulhat, hogy elbizonytalanodunk abban, hogyan segíthetjük őt konkrét lépésekkel.
Mit tehetünk szülőként?
Nagyon sokat segít a gyerekeknek is az, ha minél kevesebb a bizonytalan faktor ebben a helyzetben. Ennek érdekében tájékozódjunk mindenről, amiről csak lehet - hány napról van szó, mikor látogathatjuk, hogyan tarthatjuk a kapcsolatot, milyen helyzetek fordulhatnak elő, kitől kérhet segítséget, ha arra van szüksége - s ezekről, természetesen a gyermek nyelvén tájékoztassuk a kicsit, készítsük fel arra, hogy mi mindennel kell szembenéznie.
Az is nagyon fontos, hogy elmondjuk a saját érzéseinket a helyzettel kapcsolatban, illetve a gyerek is kifejezhesse ezeket. Nagyon fontos, hogy tisztában legyen azzal is, hogy az érzései rendben vannak, természetesek, hiszen így könnyebben tudja elfogadni őket, s nem fogja megriasztani, ha szembe kell néznie velük.
Emellett az okok is nagyon fontosak. Annak megértése, hogy miért kell az egész procedúrán végigmenni, segít a folyamat elfogadásában, majd a feldolgozásban is, ha szükséges. Fontos, hogy a gyerekek megértsék, hogy ez nem valamiféle büntetés, hanem a betegség, illetve a különféle problémák megoldása a cél, amelyhez nélkülözhetetlen ez az állomás.
Bár előfordulhat, hogy felnőtt szemmel butaságnak tűnik, de érdemes hangsúlyozni, hogy a helyzet nem végleges, és nemsokára újra a családjával, otthonában lehet a gyermek. Még a kontrollérzet megerősítésére is van lehetőség, ha elmondjuk, mi mindenre mondhat nemet, persze amellett, hogy a szabályokat betartja, hiszen mindenki célja az, hogy minél gördülékenyebben valósuljon meg a folyamat.
Mindemellett még sok más téma is felmerülhet, de érdemes szülőként tisztában lenni azzal, hogy nem vagyunk eszközök nélkül egy ilyen nehéz, érzelmileg, lelkileg megpróbáló helyzetben sem.