Az áruk leszállítását, a szolgáltatások teljesítését követően esetenként hiába várják a cégek az ellenérték kifizetését, a partnerek csak hosszú határidőre vagy késve, de van, hogy egyáltalán nem fizetnek.
Az egyes iparágakban szokásos halasztott fizetések nehéz helyzetbe hozhatják a vállalkozásokat, amennyiben nem rendelkeznek elegendő likvid tőkével. A követelés behajtására fordított idő és adminisztráció elveszi az időt a pénzt termelő, hasznos dolgoktól. Érdemes foglalkozni a kintlevőségek kezelésével, mert azok bizonyos idő után elévülnek. Mennyi idő után szűnik meg egy követelés végrehajthatósága? Elévülhet-e a követelés? Ennek jártunk utána.
Mikor jó megoldás a faktoring?
A likviditási nehézségek nemcsak a fejlődést gátolhatják, hanem el is lehetetleníthetik a céget, ha a mindennapos működés költségeit nem tudja fizetni. Egyre népszerűbb megoldás a faktoring, így a FlexiBill által nyújtott digitális faktoring keretében is a követelések biztosítása, ugyanis nemfizetés esetén leveszi a terhet az adósságrendezésre váró cég válláról, mivel a faktor vállalja magára a számlák finanszírozását egy hitelbiztosítóval történt szerződést követően.
A faktoring finanszírozás a vevőkövetelések adásvételét jelenti, több típusa ismert. A klasszikus faktoringnak nem része a követelésbehajtás, azonban azzal, hogy a szerződés értelmében a vevő a faktor részére fizeti ki a számlák ellenértékét, lekerül a fizetési meghagyással kapcsolatos adminisztrációs teher az eladó válláról, így az üzletre koncentrálhat.
Mit tehetsz a követelések érvényesítése érdekében?
A követelések idővel elévülnek, vagyis behajthatatlanná válnak, azonban megelőzni a követelések elévülését, ami nem vonja magával a követelés megszűnését, az továbbra is teljesíthető, csupán a bírósági úton való érvényesíthetőségét zárja ki.
A törvény kimondja, hogy a végrehajtási jog elévülési ideje ugyanannyi, mint a követelés elévülési ideje, vagyis általában öt év, de eltérés lehetséges. Az elévülési időt megszakíthatják ún. végrehajtási cselekmények, amelyek a követelés érvényesítésére irányulnak. Ezzel pedig a végrehajtási jog elévülési ideje az intézkedés időpontjától újra kezdődik.
Adott esetben, ha az a legelőnyösebb a felek számára, mert például az adós vállalja a tartozás egy részének a rendezését, a követelés elengedése is opció lehet.
Mi a legoptimálisabb megoldás?
Az eladó számára a legjobb megoldás, ha csökkenti a nemfizetésből adódó kockázatokat, ennek ideális módja a faktoring szolgáltatás igénybevétele, a felszabaduló likviditás, amellyel növelheti a versenyképességét.
A hosszú, 30-90 napos fizetési határidők kedvezőtlenül érinthetik az eladót, hiszen a teljesítés után csak késedelmesen juthat a pénzéhez, és beszállítóként, induló vállalkozásként hátrányba kerülhet a versenytársaival szemben. A faktorálással azonban javulhat és tervezhetővé válhat a likviditás, és a beszállítók monitorozása, minősítése által csökenthetők a kockázatos ügyletek.