Aki egy kicsit is jártas a villanyszerelési eszközökben, az már biztosan hallott a fi-relékről, azaz az áram-védőkapcsolókról. Ennek tesztelése elengedhetetlen annak érdekében, hogy az eszköz folyamatosan működhessen. Szerencsére mindez nem egy bonyolult dolog, hiszen tulajdonképpen a kelléken található tesztgomb megnyomásával láthatjuk is, hogy minden rendben van-e. Meghibásodás esetén mindez úgyis kiderül, de csak akkor, ha rendszeresen elvégezzük ezt a tesztet. Ebben a cikkben kifejtjük, hogyan végezhetjük el a fi-relék tesztelését.
Mi is az a fi-relé?
Az Elektrikstore.hu fi-reléiről tehát már említettük, hogy egy másik neve is van, mégpedig az áram-védőkapcsoló. Az elektromos készülék egy olyan eszköz, ami esetében sajnos nem mindig látni, hogy működik-e vagy sem. Éppen ezért érdemes őket rendszeresen ellenőrizni, hiszen így megakadályozhatjuk a nagyobb problémát. Ennek okaként a gyártók minden fi-relébe tettek egy tesztgombot, ezáltal minden készüléken van egy kapcsoló, amivel pillanatok alatt ellenőrizhetjük az eszközt.
Az áram-védőkapcsolón található aprócska gomb megnyomásával akkora megkerülő áramot hozunk létre, amely mesterségesen, azonnal kioldja a fi-relét. A T betűvel jelzett gomb mindig látható helyen van, sokszor még egy TEST felirattal is megkönnyítik, hogy mindig szem előtt legyen. Viszont azt mindenképpen tudni kell, hogy a teszt kizárólag funkciónálisan ellenőrzi az eszközt, nem vizsgálja a megszakítási időt, vagy éppen a névleges paramétereket.
Milyen módszerrel tesztelhető?
Az első és legfontosabb, hogy legalább félévente egyszer el kell végezni a vizsgálatot. A lakosság nagy része erről teljes mértékben megfeledkezik, sokak azt sem tudják, hogy ez egyáltalán szükséges.
A tesztelések között viszont nincs különbség. Az AC osztályos fi-reléket ugyanúgy tesztelhetjük, mint az összes többi áram-védőkapcsolót. Pár lépés, amely garantálja azt, hogy a fi-relé a következő időszakban is működőképes lesz, teszi a dolgát. Ehhez azonban nem árt pár dolgot figyelembe venni.
Az első, hogy nem minden világítási áramkört kell ellátni ilyen eszközzel. Bár előfordulhat, hogy lekapcsolt állapotban van, a világításnál azonban ezt nem vesszük észre, hiszen az folyamatos. Előfordulhat továbbá, hogy ilyen esetben az elektromos bojler, amely fix bekötéssel került beszerelésre, továbbra is működőképes.
Mire ügyeljünk a teszt során?
Azt még meg kell említenünk, hogy a tesztelés minden esetben áramszünettel jár. Mielőtt tehát megnyomjuk a gombot, mindenképpen jelezzük a családtagoknak, hogy egy ideig nem lesz áram. Egy hirtelen jött ellenőrzés garantáltan összehozza a családot, ha nem jelezzük a számukra, hogy tesztre készülünk.
A fi-relé a biztosítéktáblában kerül elhelyezésre, ami pedig általában a bejárat körül helyezkedik el. Az ellenőrzés során az összes dugaszoló aljzatnak feszültségmentes állapotban kell lennie, csak így tesztelhetünk biztonságosan.