Bár a fat bike már az 1900-as évek eleje óta létezik, de csak a 20. század végén kezdett el igazán népszerűvé válni. Manapság pedig még inkább rivaldafénybe kerül a kerékpáros közösségben, és mi ezen egy cseppet sem csodálkozunk. A puha, csupán 0,3-2 barra fújt, ugyanakkor 10-16 cm széles külsőinek köszönhetően szinte akadály nélkül képes végiggördülni a laza talajon.
Ha még mindig nem vagy meggyőzve teljesen, akkor javasoljuk, hogy olvass tovább, mivel alábbiakban felsoroljuk még a Kerekparom.hu: Kerékpár Webshop kerékpár kínálatában is megtalálható fat bike néhány további előnyét.
De előbb beszéljük át röviden a fat bike jellemzőit!
Bár elsőre ez a biciklitípus a kerékipar megcsúfolásának tűnik, mégis a felépítése gépészeti értelemben kifejezetten szép és jól átgondolt. A legérdekesebb alkatrészei egyértelműen a kerekek, amelyek legalább kétszer, ha nem háromszor olyan szélesek, mint a hagyományos társaik. A kimart középső részüket és a rajtuk elhelyezett andráskereszt mintát pedig nem is említettük, amelyek súlytakarékossági okokból rendkívül előnyösek.
A vázát egy hagyományos hegyi bringa formája adja, amelyen nincsen első teleszkóp, hanem egy erős szénszálas villa kerül az elejébe. Ebben az esetben ugyanis nincsen szükség felfüggesztésre, mivel az út egyenetlenségeit a fentebb is már említett, könnyű és ellenálló ballonos gumijai simítják ki. Minél kevesebb levegő van bennük, annál jobban megnő a rugalmasságuk, ami felfogja az ütéseket és a rázkódásokat. Az eredmény pedig még rossz terepviszonyok között is sima és kényelmes tekerés.
Jobb egyensúlyozást tesz lehetővé a kezdő vagy nem hozzáértő kerékpárosok számára
A gumik szélesebb profilja amellett, hogy felfogja borzalmas útminőség miatti rázkódást, nagyobb érintkezést tesz lehetővé a talajjal, amely jobban kiegyensúlyozza majd a kerékpárt. Tehát, ha most tanulsz biciklizni, vagy a vékonyabb gumival rendelkező bicajokat túlzottan ingatagnak érzed, akkor a fat bike-ot pont neked találták ki.
Kevés karbantartást igényelnek
Mint, ahogy azt már fentebb is említettük a fat bike-on a teleszkóp feladatát a gumik látják el, így a vázuk egy egyszerű, merev vázszerkezet, amely könnyen gondozható. De ezen túlmenően még azt is meg kell említenünk, hogy a legtöbb fat bike egysebességes, vagy csak egy első illetve hátsó sebességváltóval rendelkezik, ami csökkenti a váltó alkatrészek karbantartását.
Végül, de nem utolsósorban, alaposan megmozgat
A téli hónapokban nagyon nehéz fittnek maradni, mivel mozgásra szinte csak az edzőtermekben van lehetőség. A fat bike-ok azonban garantálják a szabadtéri testmozgást, sőt rendkívül kemény edzéseket biztosítanak. A segítségükkel óránként akár 1500 kalóriát is elégethetsz, anélkül, hogy észrevennéd. De nem csupán télen érdemes őket használni az aktivitás megőrzésére. Vannak olyan modelljeik, amelyek többféle kerékmérettel is kompatibilisek, ami azt jelenti, hogy nyáron vékony gumival is felszerelheted őket.