Ebben a cikkben a videókártyáról, a VRAM-ról lesz szó. Megnézzük, hogy mi is ez, miért fontos, milyen típusai vannak, és miként használjuk őket. Vágjunk is bele!
Mi az a VRAM?
A VRAM (videókártya) egy keretpuffer. Az adatokat DVI vagy HDMI porton keresztül digitális jelként küldik LED kijelzőre. Ha viszont egy régebbi kijelzőtípusról van szó (katódsugárcsöves), vagy egy régi VGA csatlakozón keresztül csatlakoztatjuk a videokártyát, akkor analóg jelekre van szükség, mely átalakítást a RAMDAC végzi. A modern videókártyákban ennek egy változata, az SGRAM van.
A VRAM korábban kettős portolású volt. A kijelző olvasott a VRAM-ról, miközben a processzor új képadatokat ír bele. A kettős port kialakítás volt a fő különbség a sima RAM és a VRAM között a 80-as és 90-es években.
VRAM típusok
MDRAM: egy nagy teljesítményű RAM, mely a hagyományos VRAM-mal ellentétben nem a teljes keretpuffer egyidejű elérését biztosítja, hanem memóriabankonkénti hozzáférést tesz lehetővé. Ez gyorsabb végrehajtást garantál, ami növeli az általános teljesítményt. Ráadásul még olcsóbb is, mint a hagyományos VRAM.
RDRAM: Ez egy saját busszal ellátott VRAM, ami felgyorsítja az adatáramlást a keretpuffer és a VRAM között.
SGRAM: Ez egy DRAM, ami órajel-szinkronizált, egy portos, de két memória oldalt is megnyithat egyszerre. Előnye, hogy viszonylag olcsó.
WRAM: Ez egy nagy teljesítményű, kétcsatornás VRAM, mely a hagyományos típusnál kb. 25%-kal nagyobb sávszélességgel bír. Ugyanakkor olcsóbb nála. Hatékonyabb adatolvasást tesz lehetővé.
Mi az a True Color?
A True Color a képernyőn megjelenő pixel színének meghatározása, mely 24 bites értéket tartalmaz. Így akár 16.777.216 különböző szín megjelenítését is lehetővé teszi. Bitmélységnek nevezzük a pixel színárnyalatának meghatározására használt bitek számát.
A True Colort olykor 24 bites színnek is szokták nevezni. A legújabb színes kijelzők képesek 32 bites megjelenítésre is. Ez az extra 8 bit (1 bájt) az úgynevezett alfa-csatorna. Ezt vezérlési és speciális effektusinformációkhoz használják.
Így használjuk a VRAM-ot
Mint már említettük, a modern grafikus kártyákban SGRAM van, méghozzá immár GDDR5 verzióban. A VRAM akkor a legfontosabb, ha egy alkalmazás összetett textúrákat jelenít meg. Továbbá ha poligon alapú 3D struktúrák kerülnek létrehozásra. Egész konkrétan ilyenek a 3D grafikai programok, valamint a videójátékok.
Ha egy alkalmazás a komplex adatfeldolgozási funkciókra támaszkodik, akkor a CRAM mennyisége nem is annyira fontos. Sokkal inkább van szükség a rendszerben megtalálható RAM-ra. Épp ezért az üzleti számítógépek például tökéletesen megvannak grafikus bővítőkártyák nélkül is. Viszont ha rendszeresen szeretnénk pl. Adobe Photoshopot használni képek szerkesztéséhez, akkor már szükségünk lesz a nagy rendszermemória mellett megfelelő mennyiségű (több GB) VRAM-ra is.