Manapság egyre nagyobb probléma, hogy a családtagok nem kommunikálnak megfelelően egymással. Nem fogalmazzák meg azt, hogy mit gondolnak, nem mondják ki nyíltan, elbeszélnek egymás mellett, a feszültség pedig csak halmozódik. Pedig sokkal szebb és nyugodtabb családi életet lehetne élni, sokkal összetartóbbak lehetnénk, ha figyelnénk arra, hogy mi van a másikkal.
Ebben a cikkben arról írunk részletesebben, hogy milyen szerepe van ma a családnak a mindennapjainkban.
A család és mi
Akár nyaralni készülünk, akár otthon ülünk, nagyon fontos, hogy mindig tudjuk a másikról, hogy hol van és mit csinál. A családi rendszerben az emberek alapvetően kapcsolódnak a másikhoz, főleg a gyermek és a szülők, de a párok is hasonlóan vannak. Egy közös kiruccanás mindig közelebb hoz bennünket a másikhoz, főleg, ha még a Pamutlabor Pólónyomda családos pólóiban jelenünk meg. Tényleg olyan érzésünk lesz, mintha összetartoznánk, ráadásul ilyenkor sokkal szívesebben osztjuk meg a másikkal, hogy mit gondolunk. A “Családdal a parton” például remek választás, ha tengerpartra megyünk pihenni, de szóba jöhet az “Apa a gyerekkel” vagy éppen a “Családdal a Balatonon” feliratos változat is. Végre egy nagy és boldog családnak érezhetjük magunkat.
Tagadhatatlan, hogy a családnak fontos szerepe van a társadalmi viszonyokban, hiszen sok esetben generációkon át továbbvisszük az értékeket, normákat és a viselkedési szabályokat. Ha tehát nincs meg az összetartozás érzése, akkor a gyermek sem tudja, hogyan mutassa majd meg azt a saját családjának.
Átalakulóban van a családmodell?
A hagyományos családmodell az elmúlt évtizedekben sok változáson ment keresztül. Míg az apa a kenyérkereső, addig az édesanya otthon tartózkodik, süt és főz a családra, emellett gyermeket nevel. Korábban ebből állt egy család, ma azonban már teljesen máshogy működik a dolog. Sok a mozaikcsalád, de egyre többen vannak az egy gyermeket nevelő szülők is, akadnak azonban más gyermekét befogadó személyek is. Itt ugyanúgy fontos lenne az összetartozás, hogy a legkisebbek is megtapasztalják azt, milyen, ha egy boldog család tagjai.
Hozzá kell tenni azt is, hogy míg korábban a nők 22 éves koruk előtt szülték az első gyermeküket, addig ez ma 27 évre tolódott. Ez folyamatosan változik, egyre később vállalunk gyereket, így egyre kisebb az esélye annak, hogy nagy lesz a család.
Mit tehetünk?
A legfontosabb, hogy úgy neveljük a kicsiket, ahogy mi szeretnénk, és ne azt vegyük figyelembe, hogy mit gondol róla a társadalom, a nagymama, a testvér vagy éppen más rokon. Nagy valószínűséggel mi tudjuk a legjobban, hogy a gyerkőcnek mire van szüksége, legyen az tárgyi vagy érzelmi dolog. Beszélgessünk vele, osszuk meg a gondolatainkat, hogy ő is megtegye azt velünk. Ne titkolózzunk, avassuk be mindenbe, amibe tehetjük, így tényleg meglesz benne az összetartozás érzése.