A gluténérzékenység egy veszélyes autoimmun betegség, a tünetek súlyosságától függetlenül komoly problémákat okozhat, ha nem kezelik. Az öndiagnózis kockázatos lehet, így ha valaki felfedezi magán az esetleges tüneteket, mindenképpen forduljon szakorvoshoz!
De mi a teendő, ha kiderül, hogy igazunk volt, és tényleg gluténérzékenyek vagyunk? Nem kell megijedni, a betegség ugyan élethosszig tart, de megfelelő diétával teljes életet lehet mellette élni.
A Patikatt.hu táplálkozási és emésztési részlegén kaphatók gluténmentes élelmiszerek, melyek segítségével nem kell lemondanunk a finomságokról ahhoz, hogy elkerüljük a rosszulléteket. A megfelelő élelmiszerek fogyasztása hozzájárul az életminőség megtartásához még ilyen körülmények között is.
Mennyi glutén elfogyasztása okoz tüneteket?
A betegség tüneteinek erőssége teljesen eltérő lehet a különböző embereknél. Míg egyes betegeknek mindennapi problémát jelentenek, másnál lehetnek olyan gyengék is a tünetek, hogy fel sem tűnik neki, hogy beteg.
Vannak jellegzetes emésztőszervi tünetek, de különféle problémákat is okozhat a gluténérzékenység. Az tökéletesen egyénfüggő, hogy mennyi glutént kell ahhoz fogyasztani, hogy jelentkezzenek a panaszok. Valakinél már egy minimális adag is komoly problémákat okozhat, de van olyan is, akinek nagyobb mennyiségű glutén elfogyasztása után kezdődnek csak a kellemetlenségek.
Gluténérzékenység gyerekeknél
A gyerekekre különösképpen oda kell figyelnünk, ha cöliákiára utaló jeleket észlelünk, hiszen ők még nem biztos, hogy el tudják mondani a tüneteiket a megfelelő kifejezésekkel. Sok esetben a szülő vagy a pedagógus kezd el gyanakodni a betegség jelenlétére.
A tápanyagfelszívódás hiánya miatt ezek a gyerekek olyanok lesznek, mint akik éheznek. Jellegzetes tünetek a gyerekeknél gluténérzékenység esetén:
-Hasmenés, hasfájás
-Vékony végtagok mellett erősen kidomborodó has
-Levertség, kedvetlenség
-Étvágytalanság
-Fejlődési visszamaradás
-Erőtlen izomzat
-Rugalmatlan bőr
-Sápadtság, véralvadási zavar a vérszegénység miatt
-Fertőzésekre való hajlam az A-vitamin hiánya miatt
-Csontnövekedési zavarok, vagy csontdeformáció a D-vitamin hiánya miatt
-Fehérje hiánya miatt kialakult ödéma, ami elfedheti a súlygyarapodás elmaradását.
-Nemi érés késése.
A gluténérzékenység és az egyéb betegségek
Több autoimmun betegséggel is társulhat a gluténérzékenység, mint például a cukorbetegséggel vagy a pajzsmirigy problémáival. Jellegzetes bőrtünet lehet az ún. Duhring-betegség is, ami mindenképpen kivizsgálást igényel.
Láthatjuk tehát, hogy mennyire fontos a gluténérzékenységben szenvedőknek a diéta betartása, hiszen sok kellemetlenséget okozhat, ha nem figyelnek oda az étkezésükre. A betegséget korábban lisztérzékenységnek nevezték, de ez a kifejezés már idejétmúlt, nem állja meg a helyét, ugyanis a tiltólista nem kizárólag a lisztre vonatkozik.
Mindig nézzük meg az élelmiszerek gluténtartalmát, és válasszunk mindig olyat, ami garantáltan nem tartalmaz nyomokban sem glutént!