Az épületek víz és nedvesség elleni védelme kulcsfontosságú azokon a helyeken, szerkezeteken, ahol annak veszélye fennáll, vagyis a pincefalon, lábazaton, az alapokon, a talajon fekvő padlón és a lapostetőn is.
A modern építés egyetlen épület esetében sem nélkülözheti a vízszigetelést a légköri és hidrogeológiai hatásokkal szemben, illetve a vizes helyiségekben a technológiai vízzel szemben sem. A korszerű anyagoknak köszönhetően a folyékony és rugalmas vízszigetelő megoldások révén biztosak lehetünk abban, hogy nemcsak a vizes helyiségek, de az erkélyek és a teraszok is ellenállóak lesznek a nedvességgel szemben. Milyen lehetőségek léteznek?
Védelem a vízzel szemben
A megfelelő vízszigetelésről már az építés során gondoskodni kell, mert az utólagos megoldások nem lehetnek annyira hatékonyak, ráadásul a megelőzés kevesebbe is kerül. Válasszon minőségi folyékony szigetelést a Festékpalota.hu kínálatából, és a szakszerű kivitelezésnek köszönhetően védje meg otthonát az eső, a hó, a kapilláris víz, valamint a nedves helyiségekben a vezetékes víz esetleges károsító hatásaitól!
Vízszigetelést nem alkalmazunk régóta, azonban ma már tudjuk, hogy nem érdemes kihagyni még abban az esetben sem, ha az építés idején a talajvíz szintje alacsony, hiszen a lakó- és más épületeket több évtizedre építjük. A kapilláris víz komoly károkat okozhat a falszerkezetekben, az épület állagát veszélyezteti, ezért a pincefalat, az épület alapját és a talajon fekvő padlót meg kell védeni. De a járdáról felcsapódó eső ellen óvni kell a lábazatot, a csapadék ellen a külső falakat és a tetőt.
Milyen szigeteléseket alkalmazhatunk?
A vízszigetelő anyagok közötti választást nagymértékben befolyásolja, hogy hol alkalmazzuk, vagyis melyik épületszerkezet védelmét kívánjuk vele megoldani, illetve az is, hogy milyen szintű nedvességnek van kitéve, továbbá milyen rétegrendet kívánunk kialakítani.
A legismertebb, bitumen lemezes vízszigetelést szinte mindenki ismeri, széles körben alkalmazzák alapok, lapostetők, talajon fekvő padlók szigetelésére, de a lapostetők vízszigetelésére használt PVC és a különféle egy- és kétkomponensű, kenhető nedvesség elleni szigetelőanyagok is népszerűek a kerámia- és csempeburkolatok alá. A homlokzatok vízszigetelését biztosítják a vízzáró, vízlepergető vakolatok, de a vízszintes járófelületekre, teraszokra is léteznek impregnáló bevonatok. Falak utólagos szigetelésére alkalmasak az injektált vegyi anyagok, amelyek a kapillárisok elzárása révén szüntetik meg a nedvesedést.
Mit okoz a nedvesség?
Nemcsak a fürdőszobában és más vizes helyiségekben, de az egész lakásban is érezhetjük a vízszigetelés hiányát vagy elégtelenségét, nemcsak a falak vizesedése révén, hanem a megnövekedett páratartalom okozta penészedés okán is. Így az állagromlás mellett egészségkárosodást is okoz.
Építkezésnél, felújításnál fordítson gondot az épületszerkezetek építéskori vagy utólagos vízszigetelésére, ugyanis a megelőzés nemcsak árban kedvezőbb, de hatékonyabb is.