Takarítóeszközöket nemcsak a padlók és felületek tisztává tételéhez alkalmaznak, hanem olyan területeken is, ahol élelmiszerekkel foglalkoznak. Itt még hatványozottabban ügyelni kell a részletekre, például az esetleges idegentestek megjelenésére.
Mi számít idegentestnek?
Miért fontos, hogy a takarítóeszközök olyan kiváló minőségűek legyenek, mint amilyenek a például a Flor webáruházban is beszerezhetőek? Az élelmiszeripari takarítóeszközök kiválasztásánál és karbantartásánál minimalizálni kell az élelmiszerek idegentestekkel történő szennyeződését. Ezt segítik a Flornál kapható Vikan higiéniai termékek.
Mi az, ami idegentestnek számít? A válasz egyszerű: minden olyan anyag vagy tárgy, ami nem szándékosan van jelen az élelmiszerben. Ezen nemkívánatos dolgok ugyanis veszélyeztetik az élelmiszerek minőségét és biztonságosságát.
Ide tartoznak például a rovarok, a kő-, az üveg- vagy műanyag darabok, de az élelmiszerekhez kapcsolódó anyagok is (szármaradványok, héjdarabok vagy tolldarabkák). Ha idegentestre vonatkozó panasz érkezik, akkor a gyártónak vagy a végrehajtó hatóságnak azt kell eldöntenie, hogy az adott idegentest veszélyezteti-e az élelmiszerbiztonságot.
A takarítóeszközökből is származhatnak idegentestek
Az élelmiszeriparban alkalmazott takarítóeszközök jelentős része műanyagból, fémből, gumiból, szilikonból vagy ezek kombinációjából készül. Sajnos ha ezek nem megfelelő minőségűek, akkor előfordulhat, hogy anyagdarabok válnak le róluk, és szennyezik az adott élelmiszert.
A fémdetektoros idegentest-ellenőrzés a fémek esetében hatékony lehet, de a nem fémes anyagoknál már bonyolultabb a helyzet. A röntgenrendszerek is bevethetőek, bár a kis sűrűségű műanyagokkal ez sem boldogul egykönnyen.
Hogyan válasszon takarítóeszközt, hogy csökkenteni tudja a szennyeződés kockázatát?
Célszerű mindig olyan takarítóeszközöket választania, amelyek:
- kiváló minőséget képviselnek, azaz szilárd alapanyagból készültek,
- ellenállóak, nem teszik őket tönkre a gyártási körülmények - a fény, a hő, a vegyi anyagok,
- feltűnő színnel rendelkeznek - így egy-egy darab leválása esetén a vizuális automata felismerő rendszer könnyebben észreveszi azokat,
- mentesek a rögzítési pontoktól,
- stabilak.
Ezen eszközöknek is nélkülözhetetlen a rendszeres tisztítása és ellenőrzése, karbantartása, szükség szerinti javítása. Ügyeljen a felszerelés előírásszerű tárolása is, amivel egyrészt megvédheti az eszközt a károsodástól, másrészt minimálisra csökkenti az idegentestekkel történő keresztszennyeződésének veszélyét.
Milyen takarítóeszközöket nem érdemes használnia?
Ne használjon olyan takarítóeszközöket, ami:
- Hasított műanyagból, fából, habosított műanyagból készültek.
- Festettek, vagy bevonat van rajtuk.
- Kopottak vagy sérültek.
Tudta? A leggyakoribb idegentestforrást a kefe jelenti. A kefe sörtéi ugyanis letörhetnek, levágódhatnak, és könnyen bekerülhetnek az élelmiszerbe.
Válasszon Ön is kiváló minőségű takarítóeszközöket, és kerülje el az élelmiszerek idegentesttel történő szennyeződését!