Ma már lépten-nyomon belefuthatunk egy energiahatékony beruházásba, nem véletlenül ennyire népszerű a pénzköltés ezen formája. Legyen szó akár magánszemélyekről, akár cégekről, ezek mind a fenntarthatóság, mind a gazdaságos működés szempontjából nagyon fontosak! És mire van szükség egy ilyen fejlesztés esetén? Egy pontosan elkészített, minőségi energetikai auditra!
Az energetikai audit először is feltérképez
Bármilyen energiahatékonysági fejlesztésről is legyen szó, készíttetnünk kell egy energetikai auditot. Érdemes például az EnergyHub szakértőit segítségül hívni ilyen esetben.
Ez egy olyan folyamat, mely során energetikai szempontból minden feltérképezésre kerül a cégben. Így fogunk tudni mindent az aktuális helyzetről. Egy átfogó képet kapunk, hogy hol tart a vállalat és mik a gyenge pontok, mit lehet érdemes fejleszteni.
Helyszíni felméréssel és helyszíni konzultáció segítségével fel lesznek mérve az energiaköltségek mellett a felhasznált mennyiségek is. Mindez fontos ahhoz, hogy pontos képet kapjunk a jelenről, és tudjuk, mit kell tennünk a jövőben.
Fejlesztési és beruházási lehetőségek
Miután elkészült az aktuális helyzet feltérképezése, meg tudnak fogalmazni személyre szabott javaslatokat a cégnek. Először is egy optimális működést fognak felvázolni, mely elérhető lehet abban az esetben, ha megfogadjuk a javaslataikat. Természetesen erre nem úgy kell gondolni, mint egy általános útmutatóra, hanem egy jól összeszedett és felépített, személyre szabott iránymutatásról van szó.
Ennek a segítségével olyan beruházásokat valósíthatunk meg, melyekkel jelentősen csökkenthetjük a cég energiafelhasználását. Egyúttal természetesen minimalizáljuk az energiaköltségeinket is. Így válhat a vállalkozásunk sokkal hatékonyabbá és profitábilisabbá. Ez pedig versenyelőnyt is jelent egyúttal.
Megérik az energiahatékony beruházások?
Nem véletlen, hogy nagyon alapos az energetikai audit. Így láthatjuk csak igazán, hogy mivel kell foglalkoznunk, hol költünk túl sokat energiabeszerzésre, és mivel érhetünk el jelentős spórolást, energiafelhasználás-csökkenést.
Ahhoz viszont, hogy ezeket a beruházásokat meg is tudjuk valósítani, tőkére van szükségünk. Szerencsére sok esetben tudunk külső forrásokat is bevonni, mely által még hamarabb megtérül a befektetés.
Természetesen a megtérülést előre ki kell kalkulálni. Ehhez pedig szükség lesz a beruházás összköltségére éppúgy, mint a várható energiaköltség-csökkenésre. Ezekkel az adatokkal kiszámolható, hogy várhatóan hány év alatt fog megtérülni a befektetésünk.
Természetesen vannak olyan tényezők is, melyeket előre nem látunk, mégis jelentősen tudják befolyásolni a megtérülési időt. Ilyen például az energiaárak várható alakulása. Ez az utóbbi időszakból kiindulva feltehetően emelkedni fog, így még hamarabb megtérülhet a befektetett összeg.
Bárhogy is alakulnak az energiaárak, az biztos, hogy csak nyerhet minden cég egy energiahatékony beruházáson.