A tégla az egyik legrégebbi építőanyag, története szinte egyidős az emberi civilizációval. Az agyagtéglát már a legkorábbi időkben is ismerték, a sajtolt változat csak később jelent meg és még később alkalmaztak először égetett téglát.
Az égetett tégla története
Az égetett tégla megjelenésével az időjárási viszontagságoknak ellenállóbb épületeket tudtak létrehozni elődeink. Minden nagyobb kultúra hozzátett valamit a gyártás alakulásához, amely a 17. századra eljutott odáig, hogy tömegével lehetett előállítani, így a szegényebb rétegek is használni tudták.
Az elmúlt kétszáz évben pedig újabb termékek kerültek a piacra és új eljárásokat dolgoztak ki annak érdekében, hogy minél szélesebb körben, ipari, üzleti és magáncélra egyaránt tartós épületek készülhessenek. Manapság is a legkedveltebb alapanyagok közé tartozik, kulcsrakészház.hu tervezői is előszeretettel kalkulálnak vele a családi ház tervek létrehozása során.
Az égetett tégla előnyei
A nagy sikernek az is az oka, hogy számos kedvező tulajdonsággal bír. Az első a hosszú élettartam, ugyanis a tégla hosszú ideig ellenáll a kedvezőtlen időjárási viszonyokkal és a fizikai terhelésekkel szemben.
A második, a jó hangszigetelés, amit főleg a panelekkel szemben szoktak kiemelni. Ha téglából építjük fel lakóházunkat, akkor sokkal kisebb az esély arra, hogy a kellemetlen zajok szűrődjenek be az otthonunkba.
Sőt, egyes téglagyártó vállalkozások már speciális téglatípusokat is előállítottak, amelyek különleges hang- vagy hőszigetelő réteget kaptak, ezáltal az extrém zajos környezetben is megállják a helyüket. Ugyanitt megemlítendő az a fejlesztés is, amelynek során földrengésálló téglákat hoztak létre. A földrengésnek kitett vidékeken érdemes ezekből építkezni.
A harmadik előnye a téglának a jó hőszigetelés. A téglaépületek nyáron kellemesen hűvösek, télen pedig - ha rendelkezünk jó hőszigeteléssel és megfelelő nyílászárókkal - kiválóan tartják a hőt.
A negyedik előnye a téglának, hogy sokféleképpen hasznosítható. Például a burkolótéglák mára már szinte érzéketlenek a környezeti hatásokra, például az UV-sugárzásra, az esőre a fagyra vagy a levegőben található szennyeződésekre, emiatt rendkívül tartósak, színüket pedig sokáig megőrzik.
Az égetett téglából épített házak hátrányai
Az égetett téglából épített házaknak, mint mindennek az előnyök mellett vannak hátrányai is. Az első ilyen a magasabb négyzetméterár, ugyanis például a panelépületeket alkotó vasbetonhoz viszonyítva a tégla költségesebb alapanyagnak számít.
A második hátránya a téglával való építkezésnek a hosszabb kivitelezési idő. Nem lehet elkerülni azt, hogy tégláról téglára építkezzünk. Azonban, ha rendelkezésre áll elegendő idő és megfelelő költségkeret, akkor egy igazán energiahatékony, egészséges otthoni környezetet kapunk.
Az építkezés tervezési szakaszában tehát érdemes utánajárni a falazóanyagoknak, de ne felejtsük el, a tégla már számos helyen bizonyított!