Amikor új otthonba költözünk, de ott korábban nem figyeltek a hangszigetelésre, akkor bizony felmerülhet a kérdés, hogyan oldjuk meg a problémát gyorsan és hatékonyan? A hangszigetelés azonban egy igen összetett és bonyolult probléma, hiszen a zaj nem csak a régebbi építésű otthonok esetében okozhat gondot.
Az igazság az, hogy mindegy miből készült a ház, minden épületet érint. Különféle hangok a szomszédból is átszűrődhetnek, de a főutak mellett sem könnyű a helyzet, hiszen rengeteg autó fordul meg arra.
Ebben a cikkben eláruljuk, hogy milyen megoldások léteznek otthonunk hangszigetelésére.
Felújításra kerül sor? Ne maradjon el a hangszigetelés!
A Tiissa kültéri falburkolatainak felhelyezése sokat segíthet azon, hogy a házba kevesebb hang jusson be. Ezzel érdemes számolni, amikor új házat veszünk, esetleg a mostanit akarjuk felújítani. Amennyiben ezeket választjuk, garantáltan nem okoznak majd álmatlan éjszakát többé a szomszédok, a léghangok, a kinti kiabálás, a traktorok, de tulajdonképpen semmilyen zaj nem szűrődik át rajtuk.
Hozzá kell tenni, hogy az említett falburkolatok a hangszigetelés mellett számos területen hasznosak lehetnek. Amellett, hogy egyedivé varázsolhatjuk az otthonunkat, a modern technológiával készült változatok még egy plusz réteget adnak a falnak, ami így óvja a vakolatot. Nem beszélve arról, hogy a kültéri kivitelekkel még az otthonunk hőszigetelő képességét is javítani tudjuk. Amennyiben tehát utólag akarunk ilyen burkolatot felhelyezni, akkor tegyük meg bátran, hiszen nem tesz bennük kárt sem a napsugárzás, sem pedig az eső vagy a szél. Nem deformálódnak és még vízállóak is. Kell ennél több?
Milyen zajártalmakat ismerünk?
Mindenekelőtt tisztázzuk, hogy milyen zajok okozhatnak bosszúságot. Ott vannak például a testhangok, amik általában a födém irányából jutnak be az otthonunk egyes részeibe. Ilyen a járás, amivel korábban nem igazán számoltak az építkezések során, így a régebbi típusú emeletes házaknál sok gondot tudnak okozni.
A másik forrás a léghang, ami csak akkor okoz igazán problémát, ha a falak nem elég vastagok. A tégla épületek esetében a televízió hangja, a hangos beszéd, de sokszor még a sima vízcsobogás zaja is átszűrődik. Több tíz évvel ezelőtt még nem ismeték a hanggátló téglákat, amik csak a 2000-es években terjedtek el igazán. A korábban épült házaknál bizony kültéri burkolatra lesz szükségünk, ha nyugodtan szeretnénk élni a mindennapjainkat.
Problémamegoldás saját kezűleg?
Egyszerűnek tűnhet, de azért álljunk meg egy kicsit. Az emberek nagy részének fogalma sincs arról, hogy mi az akusztika, ezáltal a hangszigeteléssel kapcsolatban sincsenek ismereteik. Ha azonban nem tervezzük meg alaposan a burkolatok felhelyezését, akkor bizony sok pénzt bukhatunk. Amennyiben tehetjük, a feladathoz kérjünk szakmai segítséget, hiszen csak így lehetünk biztosak abban, hogy a befektetett pénzösszeg nem megy kárba.