A fából készült bútorok és egyéb szerkezeti elemek nagyon esztétikus látványt nyújtanak, így nem csoda, hogy széles körben is nagy népszerűségnek örvendenek. Ugyanakkor fontos tisztában lennünk azzal, hogy a nyers, kezeletlen faanyag nagyon sérülékeny.
Hatással vannak rá ugyanis az időjárási elemek, úgy mint például az erős napfény, az UV-sugárzás, a csapadék, de akár a magas páratartalom és a hőmérséklet-ingadozások is negatív változásokat idézhetnek elő benne.
A Bíborfesték Üzletház vizes bázisú festékei remek választásnak bizonyulnak, amennyiben az a célunk, hogy a fából készülő bútorokat, szerkezeteket hatékonyan megóvjuk a külső hatásoktól, és így hosszú távon is megőrizzük esztétikus kinézetüket.
Nézzük, hogy mit érdemes tudni a vizes bázisú festékekről, illetve azok használatáról!
Mit jelent, ha egy festék vizes bázisú?
Mindenekelőtt azt kell tudnunk a festékekről, hogy a pigmentek adott esetben egyéb adalékanyagok mellett valamilyen “hordozóanyagot” is tartalmaznak, ami víz vagy pedig oldószer lehet. Azokat, amelyek nem oldószert, hanem vizet tartalmaznak, vizes bázisú festékeknek nevezzük.
Ezekben a termékekben a víz biztosítja, hogy megfelelő állagúak, azaz kellően sűrűek, ugyanakkor könnyen kenhetőek legyenek. Emellett fontos szerepet játszik abban is, hogy a festékrétegek megfelelően tudjanak tapadni a felülethez.
Miben különböznek az oldószeres festékek?
Az oldószeres festékek abban különböznek a vizes bázisú társaiktól, hogy azokban a “hordozóanyag” szerepét valamilyen oldószer, például alkohol, benzin vagy esetleg aceton tölti be. Mivel ezeknek az anyagoknak van egy erőteljes, sokak számára orrfacsaró szaga, ezért a festék felvitelekor oda kell figyelni a helyiség megfelelő szellőzésére.
A munka végeztével az eszközök tisztítása is nehézkesebb lehet, hiszen speciális tisztítószerekre is szükség lehet az oldószer eltávolításához. Cserébe viszont ezekkel a festékekkel strapabíróbb bevonatot tudunk képezni a faanyagon, ami így nagyobb ellenálló képességgel fog rendelkezni a különböző hatásokkal szemben.
Amit soha ne tegyünk!
Mindig legyünk tekintettel arra, hogy milyen festékekkel dolgozunk, hogy azok vizes bázisúak vagy oldószeresek-e, és semmiképp se öntsük össze a két típusú festéket, mert az összetevők nem fognak szépen elkeveredni egymással, emiatt pedig jelentős mértékben romlani fog a minőségük.
Biztosítsunk megfelelő védelmet!
Látható tehát, hogy a vizes bázisú festékek használata nem olyan nagy ördöngösség, ha tisztában vagyunk néhány fontos tudnivalóval, és azokat szem előtt tartva állunk neki a faanyagok kezelésének, festésének.
Csak arra kell odafigyelnünk, hogy mindig a megfelelő minőségű, lehetőség szerint márkás termékeket válasszuk, a kívánt védelmet ugyanis csak azok tudják garantálni. Szerencsére nem kell sokat vesződnünk ezek keresésével, hiszen a Bíborfesték Üzletház webshopjában megtaláljuk, és könnyen beszerezhetjük őket.