Az olvasás - az írás feltalálása óta - az emberiség történetének minden korszakában fontos szerepet játszott az információ megszerzésében, az oktatásban és a szórakozásban. Tulajdonképpen a legértékesebb és leghasznosabb emberi tevékenységek közé tartozik.
Bár napjainkban az interneten szinte minden információ elérhető, a könyveknek még mindig fontos szerepe van. A Mai-Könyv.hu ismeretterjesztő kiadványai révén az információkhoz érdekes módon juthatunk hozzá, így nemcsak a felnőttek, hanem a fiatalabb korosztály számára is élvezetes lehet az olvasás.
Az olvasás szerepe a különböző történelmi korokban
Az ókori civilizációkban ez a kompetencia a felső társadalmi réteg kiváltsága volt. Az ókori Egyiptomban például a papok és az uralkodók rendelkeztek írásos ismeretekkel, amelyek hozzájárultak a civilizáció fejlődéséhez. Az antik Görögországban az olvasás és az írás az oktatás központi elemei voltak, a filozófia, az irodalom és a tudomány virágzott az alkotások révén.
A középkorban az írásbeliség leginkább a vallási intézményekhez kötődött. A szerzetesek és a papság rendelkeztek ezekkel a képességekkel, és a könyvek készítése és másolása is a kolostorokban zajlott. Az olvasás ebben az időszakban a szent feladatokhoz kapcsolódott, hiszen a legtöbben a Bibliát forgatták.
Az újkorban elterjedt minden társadalmi réteg körében. A könyvnyomtatás forradalmasította az információ terjedését, az emberek könnyebben hozzájutottak a könyvekhez, így az olvasási szokások is változtak. Az emberek már nemcsak az ismeretek megszerzése céljából olvastak, hanem szórakozás, a szabadidő eltöltése végett is.
A 20. században továbbra is fontos volt az oktatásban és az információszerzésben, bár a rádió és a televízió némiképp megváltoztatta a helyzetet. Ezek a médiumok gyorsan terjedtek, és sokan kezdték elfelejteni a fontosságát.
Miért fontos az olvasás?
Az olvasásnak számos pozitív hatása van a személyiségünkre. Az egyik legfontosabb előnye, hogy fejleszti az emberi agyat, hiszen az agyunk számos kognitív folyamatot használ közben. A figyelem, a koncentráció, a memória, a problémamegoldás fejlődik általa. Ezek mellett segíti az empátia kialakulását is, hiszen amikor egy történettel megismerkedünk, beleképzeljük magunkat a karakterek helyzetébe, átéljük és megértjük az érzelmeiket és motivációjukat. Ezek által javulhatnak az emberi kapcsolataink is.
Csökkenti a stresszt
Az olvasásnak pszichológiai hatása is van, hiszen kikapcsol a mindennapokból, csökkenti a stresszt. Egy jó könyv által elmerülhetünk egy másik világban, és jobb emberré válhatunk. Így gondolhatta Nyikolaj Beketov, híres professzor is, hiszen az anekdota szerint, amikor betörtek hozzá, az inas rémülten szólt neki, hogy betörők vannak a könyvtárszobában. Erre a professzor nyugodtan megkérdezte az inast, hogy “és mit olvasnak”?
Az olvasás olyan örömet jelentő szabadidős tevékenység, ami által nemcsak okosabbak leszünk, hanem pozitív irányba fejlődik a személyiségünk is.