Bizonyára te is tudod, hogy nem mindegy, hogyan kommunikálunk. Vannak olyan helyzetek, amelyek dühöt, agressziót válthatnak ki belőled, ám ilyenkor is célszerű nyugodtan elmondani, mi bánt téged, és megoldást javasolni a konfliktusra.
Amennyiben az érzéseidet kifejezve, együttműködést keresve kommunikálsz, az az asszertív kommunikáció. Nem könnyű dolog ennek az elsajátítása, és sok gyakorlást is igényel, ám a thebrightacademy.hu Asszertív kommunikációs tréningje segítségedre lehet ebben.
A passzív és az agresszív kommunikáció
Alapjában véve három fő kommunikációs stílus létezik, és ezek közül az asszertív kommunikáció csak az, ami hatékony. A passzív kommunikáció ismérve, hogy az illető nem fejezi ki az érzéseit, nem adja tudtára a másiknak, mi bántja, mik az igényei, nem együttműködő a beszélgetés során.
Ennek ellentéte az agresszív kommunikáció, amikor az illető dühösen reagál, ha sérelem éri, a másikat letorkollja, gyakran meg is alázza. Felemelt hangon hirdeti az igazát.
Egyik sem jó, és érdemes tudni azt is, hogy mindkettő hátterében az alacsony önértékelés áll. Az is, aki félénken meghúzódik, ha konfliktusról van szó, és nem közli valódi érzéseit, és az is, aki uralni akarja a másikat, tulajdonképpen fél. Fél attól, hogy kiderül: kisebbrendűnek tartja magát.
A passzív és az agresszív kommunikáció által nem jutunk egyről a kettőre, számtalan kapcsolatot tett már tönkre a nem megfelelő viselkedés.
Az asszertív kommunikáció
Ezekkel a stílusokkal szemben az asszertív kommunikáció igen hatékony, de van egy technikája, amelyet meg kell tanulni, csak így tudjuk sikeresen alkalmazni. Ezt a technikát oktatják a The Bright Academy Asszertív kommunikációs tréningjén.
Érdemes elvégeznie a kurzust azoknak, akik akár a magánéletükben, akár az üzleti életben, munkahelyen szeretnének hatékonyan kommunikálni, megoldáskeresés által win-win szituációkat teremteni, megelőzni a konfliktusokat.
Az egyik módja ennek, ha úgynevezett én-közléseket alkalmazunk: nem a másikat ítéljük meg, hanem őszintén elmondjuk, mi mit érzünk a szituációval kapcsolatban. Így nagyobb esélyünk van arra, hogy a másik fél megért minket és elfogadja az álláspontunkat.
Persze az asszertív kommunikáció alkalmazásához szükség van némi önismeretre is. Érdemes megfigyelni magunkat: mit érzek, mikor a főnököm megkér, hogy túlórázzak? Miért gondolom azt, hogy nem szabad nemet mondani? Félek-e attól, hogy a társam majd elhagy, ha szóvá teszem, mi zavar a viselkedésében? Olykor igen nehéz ez, de nagy felismerésekre juthatunk!
Néhány szó a tanfolyamról
A The Bright Academy online tanfolyamai akár azonnal elkezdhetőek, és nincsenek időkorláthoz kötve. Videós és szöveges tananyagok segítik a megértést. A képzés online végezhető, az otthonunk kényelméből.
Minden fejezet végén rövid tesztekkel ellenőrizhetjük a tudásunkat, a végén pedig egy elismerő certifikátot is kapunk. De a lényeg: a megszerzett tudás, képesség!
Az oldalon több önfejlesztő tanfolyam is elérhető, érdemes vetni rájuk egy pillantást!