Senki számára nem ismeretlen, hogy amikor otthon készítjük el az ételeinket, néhány perc alatt teljes felfordulás tud keletkezni, amit aztán ki tudja meddig takaríthatunk. Néhány egyszerű praktika alkalmazásával azonban jelentősen megkönnyíthetjük a dolgunkat.
Nézzük meg, hogy mi segíthet abban, hogy konyhánk mindig rendezettnek tűnjön!
Kevesebb edény, kevesebb mosatlan
Aki már elkészített egy kicsit is komplexebb receptet, az tudja, hogy olykor rengeteg edényre, tepsire, tálra lehet szükségünk a kivitelezéshez. Mivel ezeket később el is kell majd mosogatnunk, figyeljünk rá, hogy ne használjunk feleslegesen eszközöket, illetve lehetőség szerint igyekezzünk folyamatosan, akár már a főzés közben elmosni és elpakolni azt, amit már nem használunk.
A Patikamránál kapható konyhai termékek között többek között sütőzacskót és sütőpapírt is találhatunk, aminek a segítségével nem kell az étel elkészülte után tepsit súrolnunk. Amennyiben tehát valamilyen sütőedényben fogjuk megsütni az ételt, tegyünk alá papírt vagy fóliát, hogy ezzel is kevésbé szennyezzük be az edényeket.
Folyamatos rendrakás főzés közben
Sokaknál kialakulhatott konyhai tevékenykedését illetően az a sorrend, hogy először főzés és utána rendrakás. Érdemes azonban amennyire lehet, ötvözni a kettőt, és folyamatosan takarítani magunk után az ételek készítése közben.
Miért jobb ezt előre megcsinálni? Egyrészt azért, mert ha például folyamatosan mosogatunk, egy tálat akár többször is felhasználhatunk, másrészt pedig sokkal megnyugtatóbb érzés a főzés végeztével egy tiszta konyhát hagyni magunk után, ahová később nem kell visszatérnünk azt kipucolni. Egy frissen beszennyezett edényt ráadásul sokkal könnyebb és gyorsabb azonnal megtisztítani, mint órák múltán.
Vegyük tehát előre amit lehet, és amíg felforr a víz, vagy megfő a köret, hasznosítsuk magunkat!
Alakítsunk ki egy rendszert!
Hiába a folyamatos pakolás és takarítás, ha lelassít minket egy rendezetlen konyha zűrzavara. Szánjunk rá időt, és gondoljuk át, hogy mindent a megfelelő helyen tartunk-e? Vegyük sorra, hogy mik azok az eszközök, amiket ténylegesen használunk, és pakoljuk el azokat, amikre nincs szükség.
A gyakran használt tárgyak, mint például egy vágódeszka vagy az aprításhoz szükséges kések legyenek könnyen elérhető helyen, ne kelljen őket keresgélni!
Egy jól kialakított rendszerben sokkal hatékonyabban fogunk tudni dolgozni, és nem veszítünk azzal értékes perceket, hogy nem találjuk az eszközeinket. Ráadásul szívesebben is fogunk elkezdeni sütni-főzni egy olyan konyhában, ahol minden rendezett és könnyen átlátható.
Nem mindenki született konyhatündérnek, néhanapján viszont még ők is sütésre, főzésre adják a fejüket. A konyhában kialakult helyzetek sokszor válhatnak kaotikussá, azonban egy kis odafigyeléssel és egy jó rendszerrel sokat lehet ezen javítani.