A mai cikkünkben megnézzük, hogy mi mindenre lehet szükségünk egy csukázó szerelék összeállításához. Az egyik legizgalmasabb rablóhal kifogásáról van szó, így érdemes jól felkészülni! Milyen módszerekre és végszerelék típusokra lehet szükségünk? Lássuk!
Egy kiadós csukázásra készülünk?
Kicsit részletesebben bele fogunk menni, hogy milyen módszerekre és végszerelék típusokra lesz szükségünk, ha egy kiadós csukázásra készülünk. A megfelelő felkészültségnek fontos szerepe van a végeredmény szempontjából! Lényeges továbbá, hogy a kiszemelt horgász webáruház kínálatából célirányosan válasszunk az előttünk álló feladatnak megfelelően.
Hányféle csukázó szerelék jöhet számításba egyáltalán?
Akár többféle csukázó szerelék összeállítása is szóba jöhet. A módszerek variálása nem ismeretlen az ilyen jellegű horgászatoknál, mivel a csuka szereti az alapvetően akadósabb vízterületeket.
Hagyományos megközelítést jelent az úszós végszerelék, melyből kétféle opciónk is lehet. Nagyon sokan választják a süllőhorgászathoz hasonlóan a fenekezést, nem ritkán alkalmaznak tirolifát is a csukázás során.
De ott van még a pergetés is, mely során szintén nagy hangsúlyt kap a végszerelék összeállítása. Továbbá érdemes elgondolkodni a harcsahorgászatnál jellemző stupek végszerelékről is, mely szintén eredményes választás lehet a csuka esetében.
Mi minden kell az úszós csukázó szerelék összeállításához?
Ennek a módszernek a lényege az, hogy egy csalihalat próbálunk eljuttatni annak a helynek a közelébe, ahol feltételezzük, hogy a rablóhal tartózkodik. Ha kapás van, azt az úszó jelzi számunkra, így nagyon fontos, hogy ez megfelelő és minőségi legyen, mivel ez is a csukázó szerelék lényeges része.
Ólmozásra is szükségünk van. Hagyhatjuk szabadon úszkálni a csalihalat, de a szereléket máshogy kötve fixálhatjuk is a kishal helyét. Ügyelnünk kell arra, hogy az úszót megfelelően lássuk, ez alapján kell az ólmokat beállítani.
Szükségünk lesz még speciális előkére is. Kulcsfontosságú a kevlárból, drótból vagy vastagabb fluorocarbon zsinórból készült előke, mert enélkül a rablóhal tűéles fogai könnyen elvághatnák a zsinórunkat, miközben épp fárasztjuk.
A fenekezős módszer
Mint már említettük, szóba jöhet a fenekezős módszer is. Méghozzá akkor, ha fixen tartanánk az adott zónában a csalihalat, és nagyobb távolságot akarunk megdobni.
Aranyat érhet ennél a módszernél a tirolifa célzott használata. Ha megfelelően ólmozunk, akkor ennek segítségével magasabban tarthatjuk a szerelékünket, a horgunkat és a csalihalunkat. Ez azért fontos, mert így a csukázó szerelék még a vízinövényekkel gazdagon benőtt vizek esetén is észrevehetővé válik a célhalak számára.
Pergető horgászat
Pergető csukázó szerelék esetén egy speciális kevlár vagy vastag fluorocarbon előkét kell kötni a főzsinórunkra a halvesztés elkerülése érdekében. Majd erre kell hurkolni egy forgókapcsot. A szerelék lelkét pedig a wobblerek, gumihalak és twisterek, illetve spinnerbait csalik adhatják.
Válasszuk bármelyiket is, egy élmény lesz a csukázás.