Bár napjainkra elmondható, hogy egyre kevesebb papírt használunk, az irodákban mindig akadnak olyan számlák, szerződések és egyéb iratok, amelyek tárolását meg kell oldanunk. Nézzük meg, hogy milyen praktikákat érdemes betartani, hogy munkahelyünk mindig rendezett legyen.
Szelektáljunk rendszeresen!
Az évek során akár észrevétlenül is felhalmozhatunk olyan papírokat, amelyekre egyáltalán nincs már szükségünk. Bár a felesleges dolgok tárolása egy ideig nem okoz majd gondot, egyszer csak azt fogjuk észrevenni, hogy nem fér több irattároló a polcra, vagy már nem tudjuk betolni a mindenfélével telepakolt fiókot.
Hogy megelőzzük ennek a jelenségnek a kialakulását, célszerű meghatározott időközönként átnézni a bútorainkat és megszabadulni azoktól a dokumentumoktól, amelyekre már nincs szükségünk. Az Ápisznál kapható iratmegsemmisítők erre jó megoldást nyújthatnak, hiszen ezzel az eszközzel pillanatok alatt felszámolhatjuk a személyes vagy érzékeny információkat tartalmazó papírlapokat is.
Ez utóbbi a 2018-as GDPR adatvédelmi rendelet miatt kiemelten fontos, tehát ügyeljünk rá, hogy az ilyen iratok véletlenül se a papírkosárba kerüljenek, így elkerülve a visszaéléseket.
Alkossunk kategóriákat!
A rendszeres szelektálás mellett az sem elhanyagolható, hogy meg is találjuk később a keresett anyagainkat. Célszerű tehát nem véletlenszerűen elrakni az egyes papírokat, hanem kategóriákba rendezve tárolni őket.
Hogyan tehetjük ezt meg a legegyszerűbben? A csoportok megalkotását követően válogassuk szét a dokumentumainkat, majd tegyük őket téma szerint külön mappákba, irattartó papucsokba. Itt viszont nem ér véget a feladatunk, hiszen fel is kell címkéznünk az egyes tárolóelemeket, hogy még könnyebben a keresett lapok nyomára bukkanhassunk.
A legtöbb irattartó ma már rendelkezik ilyen felülettel, ha pedig mégsem, egyszerű és költséghatékony megoldás lehet öntapadós etikettet használni, amelyre ráírhatjuk az elemek aktuális tartalmát.
Legyünk következetesek, tartsuk fenn a rendet!
Ha mind a rendszeres szelektálás, mind pedig a csoportok kialakítása megtörtént, nincs más dolgunk, mint tartani magunkat a kialakult rendszerhez. Semmit nem ér ugyanis, hogy órákat töltöttünk a rendrakással, ha pár nap múlva már össze-vissza helyezzük el az archiválandó papírokat.
Az irodai rendszerezés tehát nem egy bizonyos időközönként megejtendő feladat, hanem egy folyamatos teendő, amire figyelnünk kell a munkánk során. Miért éri meg mégis erre időt szánni? Aki már volt olyan helyzetben, hogy nem talált egy hirtelen szükségessé vált, fontos iratot, az jól tudja erre a választ. Rendszeres szelektálással, csoportosítással és a megfelelő konzisztenciával viszont megelőzhetjük az ilyen gondok kialakulását.