A nanotechnológiás szigetelés nem véletlenül egyre népszerűbb megoldás szerte a világon. A leginnovatívabb épületekben és létesítményekben már most megtalálható, de lakossági felhasználásra is alighanem a jövő egyik leghatékonyabb megoldásáról van szó.
A GWR Nano Insulation szigetelése szinte bármilyen építőanyagra felvihető, és a helyszíni terepszemle után rövid idő alatt el is indul – majd el is készül – a munka. Egy szigeteletlen vagy rosszul szigetelt épülethez képest pedig jelentős költségmegtakarítást is eredményez.
A nanotechnológiás szigetelésről általánosságban
A nanotechnológia úgy robbant be a köztudatba és a szigetelési iparágba, akárcsak egy rakéta. A hasonlat is közel áll a valósághoz, hiszen az űrversennyel egy idős technológiáról van szó. Az igazi áttörés a 2010-ben indult be, amikor a Windt Technologies csapata a nemzetközi piacra is kilépett.
Vékony, festékszerű folyékony anyagról van szó, ami energiahatékonyságát, telepíthetőségét és fenntarthatóságát tekintve is felülmúlja az elképzeléseinket, egy egészen elképesztő lehetőséget kínálva a szigetelés megvalósítására.
A GWR Nano szigetelés alkalmazása a gyakorlatban
Jó hír, hogy a nanotechnológiás szigetelés minimális előkészületet igényel csak. A tárolással sem igazán kell foglalkozni, és akár 1-1,5 milliméter réteg is elegendő lehet. Nemcsak az építkezéssel egyidőben, hanem akár utólag is felvihető az anyag. A munka olyan, mintha csak festenénk, ráadásul akár ugyanazzal a színskálával is lehet dolgozni, ami az épületen van - hacsak nem szeretnénk újítani.
Külső alkalmazás során bármilyen szerkezetet tömíthetünk vele, minimalizálja a felmelegedés kockázatát, valamint megelőzi a nedvesség behatolását – ezzel együtt viszont segít annak elpárolgásában. Nem növeli az adott szerkezet súlyát, azonnali pozitív hatással bír. Alapozó- vagy fedőrétegként is hatékonyan lehet használni.
Hazai és nemzetközi példák: ahol a nanotechnológia már jó gyakorlatként szolgál
Hogy lássuk, nem csak elméletben működik a dolog, számos példát is találhatunk már a világban. Lakóházak, konténerek szigetelését oldották már ezzel a technológiával nagy számban hazánkban és nemzetközi szinten is. De ott van a katari labdarúgó-világbajnokság döntőjének otthont adó stadion is, ahol szintén erre az innovációra esküdtek.
Márpedig Katar sem az ódivatúságáról híres - már ami a technológiát illeti. Ez esetben például olyan megoldásra volt szükség, ami valóban eredményes és hatékony, hiszen a nyári hőmérséklet akár a 42 fokot is meghaladhatja. A nanotechnológia pedig szélsőséges körülmények között is megállta a helyét. Nem beszélve arról, hogy légkondicionált és szabadtéri környezetben, tehát kül- és beltéren is meg kellett felelnie a rendszernek.