Egyáltalán mi a célja ennek a folyamatnak? A pénzügyi nevelés elsősorban arra jó, hogy az emberek megértsék és hatékonyan kezeljék az egyes pénzügyi döntéseiket. A modern világban a pénzügyi rendszerek sokat bonyolódtak, egyre nehezebb feltalálni magunkat a hétköznapokban. Ma már elengedhetetlen az új generáció megfelelő felkészítése.
Hol kezdődik a pénzügyi nevelés?
A pénzügyi nevelés elengedhetetlen ahhoz, hogy az emberek megfelelően tudják kezelni a pénzt, illetve megtakarításokat, befektetéseket indítsanak, rövid és hosszú távú költségvetést készítsenek, és az adósságaikat is kordában tudják tartani. A bankszámla az egyik első olyan pénzügyi termék, amivel az emberek találkoznak életükben. Már diákszámlát is lehet nyitni, amivel fiatalkorban elkezdődhet a pénzügyi nevelés. A Banknavigator által ajánlott bankszámlákat érdemes összehasonlítani, hogy az igényeinknek megfelelő kerüljön kiválasztásra.
A pénzügyi nevelés egyik első számú feladata az, hogy költségvetést készítsünk és megtanuljuk helyesen beosztani a pénzt. Sajnos sokan nem rendelkeznek megfelelő ismeretekkel ahhoz, hogy tudatosan tervezzék meg a bevételeiket és kiadásaikat, ez pedig hosszú távon pénzügyi problémákhoz is vezethet. A hatékony költségvetési terv elkészítése nagy segítséget jelent abban, hogy a felesleges kiadásokat elkerüljük és jobban tudjunk spórolni.
A megtakarítás és a befektetés közötti különbséggel is jobb, ha tisztában vagyunk. Előbbi az, ami biztosítja a pénzügyi biztonságot váratlan kiadások esetén. A befektetés pedig lehetőséget ad arra, hogy növeljük a vagyont hosszú távon. Ma már rengeteg megtakarítási és befektetési forma közül lehet választani. Az, hogy ezek közül melyik lesz a megfelelő, mindig az adott helyzettől, az egyén elvárásaitól, anyagi lehetőségeitől és a céltól fog függeni.
Az adósságkezelés
Ez az egyik legkritikusabb része a pénzügyi nevelésnek. Adósságokkal sokan küzdenek, mivel nem rendelkeznek megfelelő ismeretekkel ahhoz, hogy hogyan kezeljék őket hatékonyan. A tudatos hozzáállás segít abban, hogy elkerüljük a további eladósodást és a pénzügyi stabilitást is biztosítja.
Sajnos ez az a terület, ahol a pénzügyi nevelésnek még rengeteget kell fejlődnie. Sokan csak a rövid távú előnyöket és hátrányokat veszik figyelembe egy-egy döntés meghozatala során.
A pénzügyi nevelés már az iskolában elkezdődik
Természetesen ez országonként változik. Van, ahol ez önálló tárgyként van jelen. A középiskolai tananyag részét képezik és olyan területen szereznek tudást, mint a hitelkezelés, befektetés, megtakarítás, költségvetés-készítés és adózás. A modern digitális eszközök és játékok is nagy szerepet játszanak a pénzügyi nevelésben. Rengeteg interaktív megoldás érhető el, amelyek segítségével játékosan lehet megtanítani a gyerekeket a pénz helyes kezelésére.