A számítógép vagy valamilyen okoseszköz előtt ülve sokszor bele sem gondolunk, milyen komoly veszélyek leselkednek ránk az internet végtelen világában.
Az e-mailjeink, banki adataink, illetve az online térben kialakított közösségeink, kemény munkával felépített, márkánk iránti bizalom mind olyan értékek, melyek védelem nélkül könnyen áldozatul eshetnek egy jól kivitelezett adathalász támadásnak.
Az adathalászat célja egyszerű: megtévesztéssel rávenni minket arra, hogy bizalmas adatokat osszunk meg. Vállalkozóként különösen fontos, hogy kellően óvatosak legyünk, hiszen nemcsak a saját, hanem ügyfeleink adatai is veszélyben foroghatnak.
Amennyiben nem érzed magad teljesen felkészültnek, hogy céged ügyeit az internet világában is biztonságosan képviseld, inkább bízd magad a SocialWings online marketing ügynökség képzett munkatársaira.
Hogyan érhető időben tetten az adathalász?
Nincs mit szépíteni, az adathalászok szimpla bűnözők a kibertérben. Elég gyakran találkozhatsz velük, hamis üzenetekkel próbálnak érzékeny adatokat – jelszavakat, bankkártya infót – kicsalni gyanútlan felhasználókból.
Az ilyen támadások gyakran hivatalosnak tűnő e-mailek, sms-ek vagy akár telefonhívások formájában érkeznek. Például egy bank vagy egy közösségi oldal nevében írt üzenet azzal fenyeget: ha nem frissíted a jelszavad, PIN-kódod, akkor zárolják a fiókod, kártyád, számlád. Az üzenetben mindig szerepel egy link, ami egy megtévesztő weboldalra vezet, de az apró jelekből mindig ki lehet találni, hogy csalásról van szó.
Először is a sürgetés mindig gyanús, hiszen ezzel azt próbálják elérni, hogy ne legyél elég körültekintő nagy sietségben. Az e-mail-cím ellenőrzése viszont sosem kerül annyi időbe, hogy emiatt bármi kár érjen, viszont a csalóktól megkímélheted magad egy kis kutatómunkával. Az ijedt kattintgatással még senki sem járt jól.
Hogyan védekezhetsz?
Néhány alapvető szabály betartásával egész komoly védelmi szintet lehet elérni, viszont ehhez átgondoltan, tudatosan kell létezni az online világban.
Sosem kérik e-mailben a személyes, illetve pénzügyi adataidat, tehát aki ilyet tesz, az minimum gyanús, így is kell kezelni.
Érdemes mindenhol erős jelszavakat használni, és ezeket rendszeresen cserélni, ugyanazt a jelszót ne használd több fiókhoz. Emellett pedig érdemes élni a többlépcsős azonosítás lehetőségével, hiszen ez egy erős extra védelmi vonalat biztosít.
Frissítsd rendszeresen az operációs rendszeredet, a böngészőket, a vírusirtó szoftvereket, mert ezek az újonnan felbukkanó biztonsági rések ellen is védelmet nyújtanak.
Védekezés vállalkozóként
Vállalkozóként különösen fontos az elővigyázatosság, hiszen az ügyfeleid érzékeny adatait is védened kell, és ha ezzel rosszul sáfárkodsz, az ő bizalmukat is elveszítheted, ami minden anyagi kárnál nagyobb veszteség. Az adathalászat elleni védelem nem luxus, hanem elengedhetetlen része az online jelenlétnek.