![](/images/httpscoopervision_hu - 2025 február - Cikk2.jpg)
A szemünk esetében különösen fontos a megfelelő higiénia. Megelőzhetünk különböző fertőzéseket és más problémákat, amelyek a szem egészsége mellett a látásminőségre is negatív hatással lehetnek hosszú távon. A kontaktlencsék tisztítását ezért sem szabad elkapkodni.
Kontaktlencse tisztítása lépésről lépésre
A CooperVision clariti 1 day lencse az egyik legnépszerűbb választás, de minden kontaktlencse esetében jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogyan kell elvégezni a tisztítást megfelelően. Még mielőtt egyáltalán megérintjük a lencsét, a kezünket alaposan mossuk meg szappannal és vízzel. Ha lehetséges, antibakteriális szappant használjunk. Utána töröljük szárazra a kezünket egy pihementes kendővel. Olajos és krémszappant nem szabad használni, mivel szennyezetté és homályossá teszik a kontaktlencsét.
Minden alkalommal friss kontaktlencse-tisztító folyadékot kell használni. A csapvizet és a desztillált vizet felejtsük is el, de a sóoldat, a nedvesítőcsepp vagy a nyál sem lesz ideális megoldás. Egyik sem képes fertőtleníteni és megfelelően tisztítani a kontaktlencsét. Az ujjainkkal alaposan dörzsöljük át a lencsét, majd friss tisztítóoldattal öblítsük le. A tanulmányok is arra az eredményre jutottak, hogy a dörzsöléses-öblítéses módszer a leghatékonyabb. A dörzsölés nélküli oldatok esetén is érdemes ezt alkalmazni. Fontos, hogy a művelet során körömmel ne érjünk a lencséhez, mivel felsértheti a azt, illetve a körmök alatt kórokozók és szennyeződések lehetnek.
A kontaktlencsét tartó tokot is öblítsük át friss oldattal, majd felfordítva és kinyitva kell száradni hagyni. A lencstartó tisztításához se szabad vizet használni, mert szennyeződéseket és mikroorganizmusokat tartalmazhat. A tokot a vécé vagy párás hely közelében se hagyjuk, mivel a penész rövid időn belül megtelepedhet rajta.
A lencsét nem lehet elég tisztán tartani!
A kontaktlencse-tisztító oldatot ne öntsük át másik tartályba utazás vagy tárolás során, mivel így elveszítheti a sterilitását. A kupakot mindig húzzuk szorosra rajta, használat közben az oldat más felületekkel vagy tárgyakkal ne érintkezzen. Három havonta kell cserélni a tokot, illetve egy kontaktlencsét ne viseljünk az első bontást követő 30 napon túl.
A füstöt és más szennyező anyagokat kerüljük, szembe jutva irritációt okoznak.
A higiénia az első!
Az előbb említett lépéseket és útmutatásokat minden esetben be kell tartani, nem szabad egyet sem kihagyni, különben a kontaktlencse viselése kellemetlenségeket okozhat. Szerencsére nem egy bonyolult műveletről beszélünk, az egészet néhány perc alatt el lehet végezni, így még kényelmesebb lesz a lencse behelyezése és használata. Ma már többféle variáció közül választhatunk: napi, heti és havi változat is elérhető. Még mielőtt kiválasztjuk a megfelelőt, érdemes szakemberrel konzultálni a lehetőségekről.