![](/images/dusajatszoter.jpg)
A játszótér csodákat rejtő hely a kicsik számára. Amikor a hinta a magasba emelkedik, a világ új perspektívából mutatja magát. A szabadság, amit a gyerekek a levegőben megtapasztalnak, bátrabbá teszi őket, és megerősíti az önbizalmukat.
Persze az sem baj, ha közben a szülő gyomra sem szorul össze, hogy a csemetéjének esetleg baja eshet. A megoldást az EU-szabvány játszóterek jelentik, amilyeneket a DUSA-WOOD Játékkészítő Kft. is fejleszt. A gyerekek itt biztonságban vannak, miközben fejlődik a koordinációs készségük, az egyensúlyérzékük, a térérzékelésük, és még a szüleik is nyugodtan mosolyognak.
A biztonságos hinta jótékony hatásai
A hintázás már onnantól kezdve ajánlott, hogy a gyermek ülni tud. Persze először a babahintát kell megcélozni, amiben a bölcsiseket is biztonságosan lehet ringatni.
Nem puszta szórakoztatásról van szó, hiszen a többi játszótéri játékhoz hasonlóan, a hintázásnak a fizikai, szociális és kognitív fejlődésben fontos rész jut. A ritmikus lengés közben a babák minden érzékszerve egyszerre kap ingert, az anyaméhet idéző élménynek pedig szorongásoldó hatása van.
A kutatási eredmények azt mutatják, hogy a sokat hintáztatott gyerekek esetében kisebb a beszédfejlődési zavarok kialakulásának kockázata. A hintázó mozgás emellett erősíti a két agyfélteke közötti kapcsolatot is, ami a szellemi fejlődésre is hatással van: növeli a kreativitást.
Természetesen a fizikum sem marad ingerek nélkül: az izomzat erősödik, javul az egyensúlyérzék és a testtartás, illetve a nagymotoros képességek is.
Együtt lengeni
A hintákat szerencsére csak ritkán szerelik önmagukban: több hinta, több kacagás. Lehet óvatosan versenyezni, vagy akár össze is hangolhatják a mozgás ütemét. Egy babahinta egy laphinta mellett: remek közös szórakozás különböző korú testvéreknek.
Ahhoz viszont, hogy ne legyen baj a vége, szülőként is érdemes rövid ellenőrzést végezni: a szerkezet legyen strapabíró, ne inogjon vagy billenjen! Válasszon mindig a gyermek korához, illetve testalkatához illeszkedő hintát, valamint ellőrizze, hogy semmi sem kerülhet a lengő hinta útjába. Minden eshetőségre felkészülve az is fontos, hogy a talaj a hinta alatt ütéscsillapító réteggel legyen borítva.
Milyen a szabványos hinta?
A DUSA-WOOD Játékkészítő Kft. által tervezett szerkezet rétegragasztott faoszlopokból áll, amelyek a természetes repedések és vetemedések káros hatásainak ellenállnak. Az acélelemek porfestettek, így védve vannak a legnagyobb veszélyt jelentő korrózióval szemben.
A hinták lábait minden esetben betonalapba helyezett konzolokon keresztül rögzítik, így a fa nem kap nedvességet a talajból, minek következtében korhadni sem kezd idő előtt.
Összességében elmondható, hogy a gondosan tervezett és szakértelemmel telepített játszótéri hinták és egyéb köztéri játékok nagymértékben hozzájárulnak a gyerekek testi és szellemi fejlődéséhez, miközben remek szorongásoldó, felszabadító élményeket is kínálnak.