
Egy cég életében számos olyan munkafolyamat van, amit kötelezően el kell végezni annak érdekében, hogy a törvényi előírásoknak megfelelően tudjon működni. Ezek közé tartozik a leltározás is, ami az eszközök, készletek és egyéb vagyontárgyak számbavételét jelenti.
Ennek a műveletnek az a célja, hogy a cégvezetők lássák, mi van ténylegesen a birtokukban és ez egyezik-e a nyilvántartással. A leltározás segít feltárni az esetleges eltéréseket, például a hiányt vagy a többletet, illetve nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy a pénzügyi elszámolások, év végi zárások szabályszerűen történjenek meg.
Amennyiben minden termékre, árucikkre felkerül az Öntapadó Címke Nyomtatás kínálatában is fellelhető leltárcímke, akkor már csak egy vonalkód olvasóra van szükség ahhoz, hogy ez a művelet gyorsan, precízen és kényelmesen elvégezhető legyen anélkül, hogy hibákat vétenénk.
Mai írásunkban ezt a témát fogjuk egy kicsit jobban kifejteni, és elmondjuk, hogy mit érdemes tudni a leltárcímkékről.
Mik azok a leltárcímkék?
A leltárcímkék olyan speciális kialakítású, öntapadós hátlappal rendelkező címkék, melyek a különböző termékek, árucikkek, egyéb tárgyak precíz beazonosítását szolgálják.
Ennek megfelelően valamilyen azonosító számot vagy kódot - például vonalkódot, QR kódot - tartalmaznak, amely által egyértelműen be lehet azonosítani, hogy pontosan mely termékről, csomagról, egyéb tárgyról van szó. A kód mellett feltüntethetünk rajtuk más adatokat is, például az eszköz nevét, a tulajdonosát vagy dátumot.
A szakértők 42×25 mm-es méretet szoktak javasolni, ami nagyjából akkora, mint egy bélyeg. Általában futósorszámozott vonalkódot jelenítenek meg rajtuk (001, 002, 003 stb.), illetve igény esetén a szervezet nevét is kiírják. Ez a standard verzió, de természetesen egyedi kéréseket is teljesítenek a szolgáltatók.
Hogyan segítik a leltározás folyamatát?
Abból adódóan, hogy a leltárcímkéken szerepel az egyedi azonosítást biztosító vonalkód, egy vonalkódolvasó készülékkel pillanatok alatt leolvashatók a termékadatok, amik utána a számítógépes rendszerben kezelhetővé válnak.
Ennek köszönhetően sokkal gyorsabban elvégezhető az egyébként alapvetően időigényes leltározás, ráadásul kiküszöbölhetjük a kézi rögzítésből eredő hibalehetőségeket is.
Döntsünk okosan, használjunk leltárcímkéket!
Nem vitás, hogy a leltározás egy olyan művelet, amit minden cégnek kötelezően el kell végezni annak érdekében, hogy megfeleljen a törvényi előírásoknak, és hosszú távon is szabályosan tudjon működni.
Ennek az egyik alapfeltétele ugyanis az, hogy a valóságban a cég birtokában fellelhető eszközöknek, készleteknek, vagyontárgyaknak egyezniük kell azzal, ami a nyilvántartásban szerepel.
Lényegében ennek ellenőrzésére szolgál a leltározás, ami nagyon egyszerűen és gyorsan elvégezhető a leltárcímkék és a megfelelő vonalkódolvasó készülék birtokában. Ha szakértői segítségre van szüksége, akkor keresse fel a cég kollégáit!