.jpg)
Előfordulhat, hogy egy utazást idő előtt félbe kell szakítani, rosszabb esetben az egészet le kell mondani, így a programokat is. Ilyenkor kisebb veszteség ér bennünket, ha van útlemondási biztosításunk.
Ez az úgynevezett storno biztosítás, ami megment bennünket attól, hogy elbukjuk a költségeket azzal, hogy nem tudunk például az adott repülőgéppel elutazni, vagy részt venni egy kulturális programon. Azt, hogy mit térít meg a biztosító, a szerződésünk szabályozza. Sokszor benne van az alapbiztosításokban is, de kiegészítőként is igénybe vehető.
Meddig tart a fedezet?
A kockázatvállalási idő a biztosítási szerződés megkötése és a díjbefizetés után kezdődik, és az utazás végéig tart. Így akkor is garantált a fedezet, ha idő előtt haza kell utazni.
Mi mindent térít meg a biztosító, ha van útlemondási biztosításunk?
A továbbiakban sorra vesszük, hogy ez a biztosítás mit térít.
-Egyrészt a már megvásárolt, de fel nem használt repülő-, hajó-, vonat- vagy buszjegyeket.
-A kifizetett, de valamilyen váratlan okból lemondott programok díját.
-Szállás esetén a kötbért, illetve a le nem töltött éjszakák költségeit.
-Azoknak a szolgáltatásoknak az árát, amiket nem térít meg az utazásszervező.
-Ha csődbe megy az utazási iroda, és amiatt nem valósul meg az utazás.
Sztornóbiztosítás önrésze
Azt nem árt tudni, hogy az útlemondási biztosítások közül a legtöbb önrészes, melynek a mértékét a biztosítási feltételek szabályozzák. Általában 0 és 20% közötti az önrész, de pontosabb adatokat kaphatsz, ha a CoverMe utasbiztosítás kalkulátor felületét használod. Itt össze tudod vetni az egyes csomagokat, hogy melyik társaság milyen mértékben kér önrészt.
Útlemondási indokok
Nézzük most meg azt, hogy milyen útlemondási indok esetén térít a biztosító!
-Akkor, ha a biztosított vagy hozzátartozója súlyos betegséggel küzd, komoly balesetet szenved, illetve akkor, ha haláleset történik.
-Olyan kár keletkezik a biztosított otthonában, ami miatt rendőröket vagy tűzoltókat kell bevonni a elhárításhoz.
-Munkaviszony megszűnése, bírósági idézés esetén.
-Érettségi pótvizsga időpontja ütközik az utazáséval.
-Csődbe megy a utazásszervező iroda.
-Váratlan terhesség esetén.
Mikor nem fizet a biztosító?
Azt is jó, ha tudod, hogy mikor nem él az útlemondási biztosítás. Egyrészt ha kedvezőtlen időjárási körülmények miatt egy járat vagy sítanfolyam el lett törölve. Másrészt akkor, ha a biztosított nem tud szabadságot kivenni, vagy csak nem kíván utazni, illetve alkohol vagy tudatmódosító szer miatt nem tud részt venni az utazáson. De akkor sem fizet a biztosító, ha egy krónikus betegség pont az út előtt válik súlyossá. Ha az úticél nem elérhető háború vagy járvány miatt, nem térítik a díjakat csakúgy, mint ahogy ismert, veszélyeztetett terhességi komplikációk esetén sem.
Látható, hogy érdemes sztornóbiztosítást kötni, mert sok költségtől mentesülhetünk, ha valamilyen nyomós ok miatt le kell fújnunk egy utazást.