Markó Ferenc - 2011.03.15. 20:38:43
Március 15-e alkalmából az Abonyi Mazsorettek a szolnoki ünnepségen vettek részt. Az Abonyi Fúvószenekar máshol történő fellépése végett az Alföldi Olajbányász Fúvószenekar kíséretében vonultak föl. A nézőközönségnek nagyon tetszett lányaink magyaros ruhája és fellépése. A legnagyobb tapsot Ők érdemelték ki a felvonulók közül. Olvasóink és szerkesztőségünk nevében is sok szeretettel gratulálunk Nekik! ( Nagyításhoz kattints a képre! )
Képek még:
Markó Ferenc - 2011.03.15. 09:41:44
1942. március 15-én Trianoni Országzászlót avatott Abony. Ez az emlékmű a Szelei út elején volt megtalálható. 1944. november 4-e után az elesett szovjet katonákat az emlékmű mellé temették. 1945-ben lebontották az Országzászlót , majd a "Felszabadulási Emlékművet" építették ide.
Markó Ferenc - 2011.03.15. 09:15:00
" És látám, és ímé egy sárgaszínű ló; és a ki rajta üle, annak a neve halál, és a pokol követi vala azt; és adaték azoknak hatalom a földnek negyedrészén, hogy öljenek fegyverrel és éhséggel és halállal és a földnek fenevadai által."
Az egyiptomi zavargások idején meglehetősen hátborzongató felvételeket készítettek... Íme.
( Képünk csak illiusztráció! )
Nézd meg a sárga lovast:
http://h_ukkk.blogter.hu/461195/sarga_szellemlovas
Markó Ferenc - 2011.03.15. 09:09:29
A március 15-i vívmányok hírét a vasúti közlekedésnek köszönhetően még aznap déli óráira meghozták és a város értelmiségének ifjúsága Bloksay István nevelő, Jeszenszky János, Sívó Gyula közbirtokos, Paraicz István, Mistéth János, Laczkó Pál, fiatal ügyvédek, Drappa János kisdedovó a városháza udvarán a népnek magyarázták. A dicső átalakulási eseményeket a város jegyzőkönyvében megörökítették, a templomokban hálaadó emlékezést tartottak. A hazát azonban minden oldalról ellenség fenyegette.
( Nagyításhoz kattints a képre! )
Markó Ferenc - 2011.03.08. 15:17:35
Markó Ferenc - 2011.03.07. 18:21:52
1849. március 5-én a szolnoki csatában vereséget szenvedő és visszavonuló császári csapatok az éjszakát Abonyban töltötték. A római katolikus temető minden fáját és fakeresztjét az éj leple alatt eltüzelték.
Szolnokról az hitték, hogy ég egész Abony.
No, de ne vágjunk az események elébe.
A cikkben több olyan rövid történetről számolok be, amelyekről a történelem könyvek nem, vagy csak elvétve írnak.
1849. januárjában Ottinger Ferenc altábornagy két vértes lovasezrede állomásozott Abonyban.
Egészen addig amíg márciusban a Tisza felől előretörő Kazinczy huszárok ki nem szorították őket.
A Batthyány miniszterelnök kormányának megalakulásakor felajánlották neki a hadügyminiszteri posztot, de nem fogadta el. A végül hadügyminiszterré kinevezett Mészáros Lázár hivatalba lépéséig Ottinger Ferenc volt a hadügyminiszteri tanács elnöke. 1848. májusában a magyar kormány a Jellasics ellen felállított drávai magyar hadsereg parancsnokává nevezte ki. Jellasics a határ átlépte után szinte azonnal kiáltványt tett közzé, melyben egyértelművé tette, hogy a Habsburg uralkodóház nevében jött, célja minden forradalmi lázadás és pártütés leverése.
A magyar származású, de császári érzelmű Ottinger Ferenc vezérőrnagy visszavonulót fújt, majd átállt Jellasics táborába.
Markó Ferenc - 2011.03.05. 20:41:30
A szétloptt kúria megdöbbentő képeit itt találod:
http://www.miabonyunk.hu/images/galeria/M%c3%a1rton%20Ferenc%20h%c3%a1za/
Jut eszembe: Vár állott, s most kőhalom! 1910. és 2011. ! 101 évnyi különbség.....
Markó Ferenc - 2011.03.05. 14:09:21
Kedves múltkutató Olvasónk, Markó Ferenc páratlan képekkel örvendeztette meg a MiAbonyunk olvasóit, gyűjtőtársa, Veres Sándor jóvoltából. Nos, következzék egy piciny múltidézés segítségükkel. A képek 1979-ben készültek, ekkor már sok éve működött az Abonyi Lajos Falumúzeum.
Az Abonyi Lajos Múzeum létesítését már 1948-ban elhatározták és azt 1959-ben alapították meg. Az akkori községi tanács Előkészítő- és Szervező Bizottságot választott a feladat végrehajtására. Az egész szervező- és gyűjtőmunkát, az akkori Végrehajtó Bizottság titkára Györe Pál vállalta és intézte.
Az összegyűjtött anyag tárolását többféle helyen kellett megoldani, amíg 1967. novemberében végleges helyén megnyílt a helytörténeti kiállítás. A XVIII. század közepén épült kétszintes granárium (magtár), a község Abony iparosainak jóvoltából teljesen újjáéledt.
Forrás és részletek: http://abonyimuzeum.shp.hu/hpc/web.php?a=abonyimuzeum
A gyűjtemény bemutatja az abonyi tanyavilág parasztságának életét, munkaeszközeit, megtekinthetjük a kismesterségek, a kötélgyártó, a szíjgyártó és a takács műhelyének felszereléseit is.
Állandó kiállítások: Az abonyi tanyák üzenete - a tanya körüli jószágtartás, a szőlőművelés, a szemnyerés és a magtisztítás eszközei; Barangolás régi emlékek között - a hagyományos szoba-konyha-kamra berendezése, tésztakészítés, kenyérsütés, tejfeldolgozás és disznóvágás; Filó Mihály kovácsmester műhelye.
Markó Ferenc - 2011.03.05. 12:27:25
A szolnoki csata az ellenség oldaláról nézve
Hartlieb altábornagy jelentése Abonyból Jellasics altábornagynak
Éppen most volt egy küldöttség nálam Szolnokról, amely Thomas Dubetz ferences guardiánból, Georg Ellek városi főjegyzőből, Stephan Nagy városbíróból állt, biztosítottak változatlan lojalitásukról és, hogy alázattal a királyi parancs alatt állnak. A következőket hozták hírül; – hogy az ellenség tegnap délután 2-től este 9 óráig elhagyta Szolnokot és a Tiszán keresztül Törökszentmiklósra és Cibakháza felé elvonult, miután a szolnoki hidat egészen lerombolta és a sóhivatallal szemben a Tiszán emelt hajóhidat lebontotta és Cibakháza felé leúsztatta.
Továbbá közölték, hogy az ellenség Szolnokon 12 zászlóaljjal rendelkezett, lovassággal együtt kb. 25 000 fővel. Köztük a 3., a 9., a 28. honvéd zászlóaljjal, illetve ismeretlen számúakkal, egy Schwarzenberg zászlóalj, egy Porosz herceg zászlóalj, egy vadászzászlóalj, utászok, kettő huszárezred (a Ferdinánd és a Hannover), azután ismeretlen számú Hunyadi huszár, ulánusok és hajdúk Klapka alatt (ezt azonban nem látták) végül 40 löveg. Damjanich és Vécsey tábornokok voltak a parancsnokok, Répássy nem tartózkodott Szolnokon.
Az ellenség ott egészen rosszul viselkedett: mindent raboltak és a házak tetejét a tábortűzhöz leszedték, a pénzt a sóhivatalból, a raktárból jelentős só mennyiséget magukkal vittek (a készlet azonban még mindig jelentős), bort, kenyeret, szalmát és szénát szintén elvitték magukkal vagy elpusztították.
Markó Ferenc - 2011.03.04. 18:44:43
A szolnoki csata - Szapáry út-Kossuth tér
Idén 2011. március 5-én szombaton 14.45 órától a Szapáry útról indulva a Kossuth téren néz egymással farkasszemet a 200 hagyományőrző. A rendezvény az eredeti csatához hasonlóan számos nemzet katonáit felvonultatja. Érkeznek csapatok Lengyelországból, Ausztriából, Olaszországból, Szlovákiából, Csehországból, s természetesen Magyarország több területéről.
Üzenet íráshoz jelentkezz be! Előzmények