Roncskutató - 2011.01.04. 17:17:05
Aban /Abony/ helység nevének első írásos említése az 1466-os királyi idézőlevélben
Aban első írásos "oklevélszerű története" 1450-1472 között a Weseni család nevéhez kapcsolódik.
Az 1450. december 2-án kelt oklevél szerint a mai abonyi határ területén a következő falvakat említi: Aban, Mikelaka, Vadaegyháza, Paládics.
A falvakból Aban kivételével a tatárjárás alkalmával 1241-42-ben, több falu örökre elpusztult.
Mikelaka falu /Mikólaka, Mykolaka/ a jelenlegi várostól délre a Kécskei út külterületén, jobb oldalt volt megtalálható. A falu és templomának alapmaradványait az 1880-as években feltárták.
Vadaegyháza /Wadaegyhaz/ település helye jelenleg még ismeretlen. A falu és a hozzá tartozó templom a jelenlegi Abony, délnyugati határrészén keresendő.
Roncskutató - 2010.12.23. 10:10:41
Az exkluzív galéria megtekintéséhez katt IDE
Kedves Olvasónk, a " nagy gyűjtő ", Karácsony alkalmából régi szép üdvözlő lapokkal örvendeztetett meg bennünket. Van köztük olyan, amit még én magam is láttam több évtizeddel ezelőtt. A képeslapok ideje ugyan nem járt le, de más más a divat ebben is. Nézegessük csak meg ezeket a gyöngyszemeket, melyeket egykoron küldtek egymásnak az emberek, akik közül talán már sokan nincsenek is köztünk. A Karácsony és az üdvözlet örök. Érdemes ezeket az utókor számára megőriznünk. Most én is fogom magam és nyitok egy mappát és gyűjtöm, amit kaptam. Ötven év múlva bizonyára mások, máskor nagy becsben fogják azokat tartani. Talán majd egy másik abonyi honlapra fel is kerülnek. Én pedig egy felhő szélén csücsülve nézegetem elégedetten, hogy megmaradt belőlem egy parány... Nos, ezért érdemes gyűjtenünk emlékeinket. Ezúton kívánok Olvasóink és szerkesztőségünk munkatársai nevében áldott, békés karácsonyt a " nagy gyűjtőnek " a mi Roncskut
Roncskutató - 2010.12.04. 10:45:18
Nem csalás, nem ámítás, bizony Abonyban is volt anno ezsütróka tenyészet! Íme egy érdekes írás erről. Hogy lesz-e valaha ismét? Én nem hiszem.... Mindenesetre köszönjük Markó Ferencnek, hogy megosztotta velünk ezt az igazi retro csemegét!
Az abonyi ezüstróka tenyészet
Hazánkban legelőször a dőri uradalomban, majd Békessy Jenő kezdeményezésére a gödöllői Magyar Királyi. Baromfi Tenyésztőtelepen ezüstróka tenyészetet rendeztek be.
Roncskutató - 2010.11.28. 16:31:56
"Dolgozó -utász" szobra
Az elmúlt napokban Truckman nevű felhasználótól 1943-as kiadású Szikra képes havi folyóiratokat kaptam ajándékba. A folyóirat 1943 márciusában jelent meg először a Magyar Királyi Honvéd Haditudósító Osztályparancsnokság kiadványaként.
Az 1943 novemberi számban szerepel egy szolnoki katonai emlékmű a "Dolgozó-utász" szobra. A szobrot 1943 októberében avatták fel. Évek óta járunk a volt szolnoki polgárvédelmi pályára dolgozni. A szobrot, amelynek a feje sajnos hiányzik évek óta ott látom egy gazos területen félretéve.
Üzenet íráshoz jelentkezz be! Előzmények