Hamarosan kibontod és megiszod! De tudod, hogy mi ez egyáltalán? Most kiderül számodra is, az INNOVEN támogatásával!- Azért otthon ne gyárts ilyet! Nem fogod elhinni, de napi két pohárnyi pezsgő jótékonyan lendületbe hozza vérkeringésünket, s ennek érrendszerünk és szívünk is hasznát látja. Brit kutatók a közelgő szilveszteri pezsgődurrogtatás előtt nem is időzíthettek volna jobban bejelentésükkel. Biztosan megmosolyogják mindazokat, akik „szíverősítő” gyanánt egy-egy pohár pezsgővel kínálják meg magukat. – írja a webbeteg.hu
A pezsgő a bornak olyan fajtája, amelynél a bor második érése magában a palackban megy végbe. Az alapborokat (cuvée) úgynevezett tirage-likőrrel (élesztő és cukor) vegyítik, aminek hatására szénsavassá válnak. – mondja róla a wikipédia.- A szénsavas bort már régóta ismerték Franciaország Champagne tartományában, hiszen a hűvös éghajlati adottságok következtében az erjedés sokszor csak a szüretet követő év tavaszán fejeződött be, de ez a bor akkoriban selejtnek számított. Az első pezsgőt 1670 – 1715 között, a hautvilliersi Szent Benedek-rendi apátság pincevezetőjedom. Pierre Perignon készítette, úgy hogy parafa dugóval zárta le az üveget, amelyet viaszba mártott drótkengyellel erősített rá. Sokáig titokban tartották a készítési folyamatot, ennek ellenére azonban a 18. században már sokfelé ismeretes volt, és a 19. században már Európa-szerte készítettek pezsgőt.
Magyarországon [szerkesztés]
Magyarországon pezsgőkészítéssel először Esch és Tsa () foglalkozott, majd a pécsi Littke (1876). Az 1880-as évektől pedig a budafoki Törley(1882) cég foglalkozott pezsgőgyártással.
Pezsgőkészítés csak a parafadugó feltalálása után vált lehetővé. Erjedésben lévő bort töltöttek a palackba, és az erjedés befejeztéig termelődő szén-dioxid a palackban maradt. A seprőt úgy távolították el, hogy a szénsav nagy része megmaradt.
A pezsgő erősen savas borból készül: a lassú erjedés során hirtelen beálló hőmérséklet-zuhanásnak van kitéve, így az erjedés nem lesz teljes és marad bizonyos mennyiségű cukortartalom. Egy idő után bepalackozzák és melegebb környezetbe helyezik, hogy a borban szunnyadó élesztők a palackban ismét életre keljenek, és újra a cukron kezdjenek élősködni. Az erjedési folyamatnál keletkező szén-dioxid-gáznak nincs hová elszöknie, így sz
étárad a borban mindaddig, amíg a palackot ki nem nyitják.