Gázárak földjén jártunk: hogyan lesz annyi?
Cikk forrása és részletes táblázat arról, hogy az egyes szolgáltatóknál mennyi a gáz ára: http://4szoba.hu/cikk/tippek/2308-gazarak-a-foldjen-jartunk-hogyan-lesz-annyi
Bár a gázár liberalizáció már 2009-től lehetőséget adott a fogyasztóknak arra, hogyszabadon válasszanak szolgáltatót, lényeges ártörést mégsem volt képes ez a rendszer elérni, aminek több oka is van. Mivel a földgázt lényegében importálnunk kell, ráadásul jelentős része Oroszországból érkezik, jogosan merül fel a kérdés, mégis mitől tudnának az egyes kereskedők alacsonyabb árat meghatározni ugyanarra a nyersanyagra. Utánajártunk ennek a kérdésnek: mitől függ a gáz fogyasztói ára?
Talán nincs szövevényesebb üzlet a gáziparnál - vallják azok is, akik benne dolgoznak, és bár a szokásos arctalan hangok néha közzétesznek apró-cseprő híreket, olykor álhíreket, a fogyasztók valójában egy igazán szűk keresztmetszetét láthatják át a gázipari résztvevők szerepének, tevékenységének. Holott a szabad energiaszolgáltató választással pontosan az lenne a lényeg, hogy tudatosan tudjunk egy-egy szolgáltatóhoz leszerződni úgy, hogy a szabad verseny értelmében a szolgáltatásaik ára, esetleg minősége, és a plusz szolgáltatások fényében mérlegelhetjük a döntést - mondjuk féléves, vagy akár havi szinten.
Ugyan abban a csőben ugyan az a gáz más áron
Magyarországon három különböző forrásból származhat a földgáz: Ukrajna felől Oroszországból, ami nagyon jó fűtőértékű, jó minőségű földgáz, és zömében a régi FÁK országokból, Kazahsztánból, Türkmenisztánból és a környékén lévő mezőkről származik. Ausztria felől lehet a második forrás, ami Norvég, illetve egyéb skandináv, holland és EU-n kívüli országokból származó földgázt jelent, ez a forrás nem annyira jó minőséget képvisel, mint az orosz, valamint ebből az irányból Lengyelország felől is kaphatunk orosz gázt. (bővebben: MOL) A harmadik forrás pedig elenyésző bár, de az alföldön is bányásznak földgázt, ami bekerülhet a rendszerbe. Az EU-ban hozzávetőlegesen 21%-ban orosz gázt, 18%-ban norvégot égetünk el. (bővebben és forrás: Eurogas)
Mivel mondhatjuk, igen kevés a forrás, elvileg annyira nagy verseny nem lehetséges, de a gyakorlatban ez mégsem így van, vagy nem így kellene lennie. Hazánkban a gázár liberalizációjának dacára korábban az Energiahivatal, tavaly júliustól pedig a kormány szabhatja meg az energiaszolgáltatók által nyújtott árak maximum értékét, így korlátozva a szabad árkalkulációt és visszafogva a versenyt. Az, hogy mennyi gáz és milyen áron érkezik Magyarországra, az energiakereskedőktől függ, és ez a gázár meghatározásának egyik, de talán a leglényegesebb kulcsa is egyben. Biztos mindenki látta már, hogy havonta más a számlán lévő gázdíj rubrika értéke. A kereskedők szerepe többek között a gáziparban az, hogy felmérjék, egy adott területen mennyi köbméternyi gáz fog elfogyni és ezt lehetőleg a legjutányosabb áron kössék le és kiajánlják a végfelhasználókhoz, akik lehetnek közületek, nagyvállalatok, akár erőművek is, valamint a lakosság. A kereskedők azok, akik aztán megmondják, hogy mennyi az egy köbméternyi gáz ára. Tehát ők végeredményben inkább brókerek, akik ügyfeleket szereznek. Ilyen kereskedő Magyarországon az E-On, az Emfesz, és a Főgáz is természetesen, összesen hat cég.
Beküldő: STEVE