Igazolták a női könnyek kommunikációs szerepét
Először sikerült igazolni, hogy a szomorú nők könnyei csökkentik a férfiak tesztoszteronszintjét és a szexuális izgalmi állapotukat, az érzelmeikben azonban semmilyen hatást nem sikerült kimutatni. A szakemberek egyelőre nem értik, hogy a férfiak együttérzését miért nem befolyásolták a nők könnyei.
Egereknél korábban már sikerült bizonyítékot találni rá, hogy a hím állatok könnyei - egy fehérjének köszönhetően - a nőstények könnyebb elcsábítását is szolgálják. Embereknél azonban még sosem mutattak ki hasonlót, így eddig azt feltételezték, hogy a könnyeknek nálunk nincs az egerekéhez hasonló funkciójuk.
Az embereknél egyébként is vitatják az úgynevezett feromonok létezését (ezek olyan kémiai anyagok, amelyek egy bizonyos viselkedésformát váltanak ki a másikból), bár az izzadságról például ismert, hogy számos, csak ránk jellemző információt közvetít rólunk mások felé. Ilyen többek között az egészségi és érzelmi állapotunk (részletesebben lásd korábbi cikkünket: Hogyan kerülhetjük el, hogy büdösek legyünk?).
Egy amerikai kutatócsoport most mégis igazolta, hogy a kémiai úton történő kommunikációban a könnyeinknek is lehet szerepük. A vizsgálathoz olyan nőket választottak ki, akik egyébként is hajlamosak rá, hogy sírjanak például a szomorú filmeken. A nőknek egy szívszorító filmjelenetet játszottak le (amelyben meghal egy kisfiú apja, a filmrészlet itt látható), majd a nők egy ampullába gyűjtötték a könnyeiket. A kutatók egy másik alkalommal sóoldatot csepegtettek a nők arcára, amelyet szintén összegyűjtöttek.
Forrás és részletek: http://www.origo.hu/tudomany/20110107-konnyek-feromonok-kemiai-kommunikacio-a-nok-konnyei-csokkentettek-a-ferfiak.html
Beküldő: STEVE