Honosítás Cegléden
Naponta 5-10 ember érdeklődik a ceglédi anyakönyvi hivatalban az egyszerűsített honosítási eljárás után – tudtuk meg az okmányiroda vezetőjétől. Az eljárás lényege, hogy magyar állampolgárságot kaphat minden olyan külföldi illető, aki magyar származású, és beszél is magyarul.
Az egyszerűsített honosítási eljárásra az jogosult, akinek a felmenője vagy ő maga magyar állampolgár volt, illetve ha valószínűsíti magyarországi származását. A kérelem beadásakor igazolni kell, hogy a kérelmező beszél magyarul, és arról is nyilatkozni kell, hogy a magyar jog szerint büntetlen előéletű és nincs ellene folyamatban büntetőeljárás. Ugyanis fontos kitétel az is, hogy honosítás nem sértheti Magyarország köz- illetve és nemzetbiztonságát.
A kérelem az allampolgarsag.gov.hu weblapról is letölthető, de az anyakönyvi hivatalban is hozzá lehet jutni. Itt nyújtanak részletes tájékoztatást az eljárásról. A kitöltött formanyomtatványhoz a kérelmezőnek mellékelnie kell aszületési anyakönyvi kivonatát és a családi állapotát igazoló okiratokat, valamint a magyar származást igazoló dokumentumokat is. Továbbá egy magyar nyelven, saját kézzel írt önéletrajzot és két igazolványképet is be kell nyújtani. Az eljárás díjmentes.
Az elbírálás 4-5 hónapot vesz igénybe, attól függően mekkora lesz az érdeklődés. A kérelemről a közigazgatási és igazságügyi miniszter előterjesztése alapján a köztársasági elnök dönt. Az előterjesztés benyújtására a minisztériumnak három hónapja van azután, hogy a kérelem megérkezett a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalhoz.
A már honosított személy választhat, vagy állampolgársági esküt vagy fogadalmat tesz, mégpedig a polgármester, vagy a magyar külképviselet vezetője előtt. Az állampolgársággal járó valamennyi jogosultság akkor szerezhető meg, ha az illető magyarországi lakóhellyel is rendelkezik.
Forrás: www.ctv.hu
Az egyszerűsített honosítási eljárásról szóló törvény augusztus 20-án lépett hatályba, alkalmazni 2011. január 1-jétől kell. A kérelmeket az év első munkanapjától, január 3-tól lehet benyújtani. A kérelmeket 2200 magyar anyakönyvi hivatalban, több mint 90 külképviseleten, valamint a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal megyeszékhelyeken lévő ügyfélszolgálati irodáiban lehet beadni.