Csörnyei Ida is szeretné támogatni az országos akciót. Olvassák el írását. Kedves Veronika! Szeretném én is támogatni a Nemzeti Vese programot, szeretném
bemutatni a kínai orvoslás szemszögéből ezt a fontos szervet s amennyiben az időm engedi egy-egy vese jellegű problémát bővebben is bemutatnám, természetesen a megoldására is kitérek. - A vesék, mint a szervezet zsilipei - A tél kellemetlen mellékhatása a felfázás, a vizelettartási problémák.
Miért jelentkeznek ezek a tünetek, főleg a hideg időszak beköszöntével?
A kínai orvoslás szerint
a víz elem évszaka a tél. A víz-elem a lefelé süllyedést jelképezi, az emberi testre úgy hat, mint a gravitáció. Szerve a vese és a hólyag, testszövete a csont és a velő.
A kínai orvoslás a víz elemmel társítja a veséket, amelyeket a hideg, a félelem,és az ijedség befolyásol. Ezek az érzelmek hűtik a vesét, a horpaszizmot, sőt, a hát alsó részét is. Idővel felgyűlhetnek a gerinc alsó részében és a horpaszizomban. A hideg és a horpaszizom összehúzódása ártalmasan hat a vesére. A melegre mind a vese, mind a horpaszizom kedvezően reagál.
A víznek az ereje minden sejtben, testszövetben érezteti hatását. A víz a test folyékony építőköve, amely a testszövetek körülbelül a 70%-át teszik ki. A kínai hagyomány a vesét a vízellátás fő szabályozójának tartja, ugyanakkor a víz segítségével a szervezet állandó tisztítását is a vese végzi. Ez az egyik legfontosabb feladatai közül. A víz áramlása a testben összeszedi a salakanyagokat, megakadályozza a pangást, lehetővé teszi a test mozgékonyságát.
Víz kell a testnyílások nedvesen tartásához, a szem, a száj , az orr, a fül, a nemi szervek és a végbél esetében. Vízre van szükség a testhőmérséklet szabályozásához, az ízületi és testszöveti nedveknek. Ehhez az elemhez kapcsolódik a sós íz, rajta keresztül szabályozza a test vízháztartását. A szervezetben jelentkező só felesleg a szövetekben folyadék túltengéshez vezet, izzadást, puffadást eredményez, a túlsúly kialakulása is részben erre vezethető vissza.
A víz-elem fontossága megmutatkozik az agy és a gerincvelő szerepében is, de a idekapcsolódik minden hormon és azok mirigyei.
Ha a vese jól működik, ez a test rugalmas mozgásában, az ízületek hajlékonyságában, bármilyen helyzethez való egészséges alkalmazkodóképességben, szexuális potenciában, erős csontokban és jó fogakban, a haj fényességében, jó hallásban és tettrekészségben nyilvánul meg.
Ha valami miatt felhalmozódik a víz, akkor hiány lép fel a vitalitásban, az élni akarásban, félelem jelentkezik, amely a férfiaknál impotenciát, a nőknél frigiditást okoz.
Ha a víz-elem gyengélkedik, akkor ez állandó sürgés-forgásra késztet, miközben a viselkedésében egyúttal merevséget eredményez. A merevség első sorban a hát alsó részében, az ízületekben, a hólyag-meridián mentén, a lábak belső, hátsó oldalán észlelhető.
Megjelenési formája az ágyékcsigolyai porckorong-merevség, az isiász és a lumbágó. A víz-elem egyensúly vesztésének további következménye a vesekő, a vese- és húgyvezeték-gyulladás, a csontmegbetegedés és a hajhullás, a hasmenés, a lábak és a lábfejek állandó hidegsége, álmatlanság, menstruációs zavarok.
-A vese „ellenőrzi” a nemi szervek működését, befolyásolja a havi vérzést, az ondótermelést, s általában alapvető szerepet játszik a termékenység-meddőség alakításában
-A vese szabályozza a hallást a fülkürtbeli folyadékon keresztül, kihat az egyensúlyozó képességre, amelynek a jó működése a fülben lévő labirintusszerv folyadékának megfelelő összetételétől függ.
A legtöbb fülbetegség, mint például a középfülgyulladás, a fülzúgás, a nagyott hallás, a süketség és a szédülés a víz-elem zavara /vese és a húgyhólyag/.
Az érzések, érzelmek, amelyek a víz-elemhez kapcsolódnak, annak egyensúlyától vagy egyensúlyvesztésétől függően fejeződnek ki. Ha érzékeink, megérzéseink épek, akkor természetes módon reagálunk a veszélyhelyzetekre, ha megijedünk valamitől félelmet érzünk.
Szellemi szinten, ha valaki a fenyegetettségre való reagálást egészségesen éli meg, akkor a z a félelem iránti alázatban, az élet tiszteletében, és az élet csodálatos voltának felismerésében épül be az egyén életébe.
Számos esetben félelmeink oly mértékűek, hogy azok valós felismerése lehetetlen, ilyenkor cselekedeteink ösztönszerűek. Tetteink mozgatórugója a vese és a mellékvese által raktározott és a véráramba ürített átöröklött információ.
Ösztönszerű cselekedeteinket két területen is motiválja a vese nem megfelelő energiaellátottsága:
- Rettegés: a félelem túlhajtott formája, itt már nem vagyunk képesek a ténylegesen jelentkező fenyegetettséget helyesen felmérni. Ha ez a rettegés csak képzelt, nem valós, akkor üldözési mániáról beszélhetünk.
- Rémület: a megszorítottság, a beszorítottság érzetéből adódik.
- Pánik-állapot: a víz-elem súlyosabb zavara, paranoiát és üldözési mániát, a sötétségtől való rettegést,a merev és mozdulásra képtelen félelmi bénultságot eredményez.
Hogyan tudjuk a vesénket védeni, óvni. Úgy, hogy elég mennyiségű, és megfelelő minőségű vizet iszunk, óvjuk a hidegtől, a megfázástól. Szellemi szinten pedig távol tartjuk magunkat az olyan információktól, amely a rettegést, a félelmet generálja bennünk /filmek, bűnügyi híradások stb./
Ezek mind legyengítik a vese működését.
Megfelelő étkezés biztosításával segíthetünk a vesénknek. Ilyenek a retek, káposztafélék, petrezselyem, tökmag.
Nagyon könnyen tudjuk ellenőrizni, hogy a vesék rendben működnek-e. Próbáljunk először vállszélességű terpeszben teljesen leguggolni, úgy hogy a sarkak nem emelkednek fel a talajról. Ha ez sikerül, akkor viszonylag rendben vannak a vesék. Ezután próbáljunk meg összezárt lábbakkal is leguggolni. /vigyázzunk, könnyen hanyatt gurulhatunk!/Ha ez is megy, akkor teljesen rendben működnek a vesék.
A különböző vese problémák okairól és gyógyításukról egy másik cikkben fogok írni.
Csörnyei Ida Hagyományos kínai orvoslás mediatora, természetgyógyász