veroniq - 2013.03.10. 11:41
Kommentek
kovacsne - 4
2013.03.10. 08:22:50
Elővettem a helyi adókról évenként összegyűjtött paksamétámat és valóban 2008. évben volt utoljára kommunális adó emelés akkori 4000 Ft-ról 5000 Fr-ra emelték és akkor küldtek róla határozatot. Ahogy olvasgattam a határozatot abban azt találtam, hogy a Pest Megyei Közigazgatási Hivatalnál ( ha jól tudom 2011-től Kormányhivatal a neve) kell a fellebbezést benyújtani. Szerintem inkább őket kellene megkérdezni, hogy az abonyi hivatal a törvényeknek megfelelően járt-e el.
De lehet hogy kár vele foglalkozni, mert amilyen katasztrófális állapotban van a közigazgatás, még lehet, hogy meg is köszönik a Jegyző Úrnak, hogy leegyszerűsítette az adóigazgatási eljárást.
ellike51 - 6
2013.03.09. 21:26:28
eleinte kedves munkatársam évente a tértivevényes leveleken... nem kis pénz, de azon a településen tudták a szabályokat; az adó csekkje mellett ott volt a határozat is.
Nálunk helyben pedig postamentes, de a hivatal által kézbesített "tértivevényes" levélben kaptuk a csekkeket a határozattal.
Attól tartok, ha Abonyban valaki nem fizetné be, nemigazán tehetne a hivatal semmit, legfeljebb ismét kézbesít, de már határozattal és tértivevényes levélben!
tyb - 7
2013.03.09. 20:55:28
Hiszen, csak egy "sima" borítékban érkeznek a csekkek, nem mellesleg határozat nélkül. Tehát, ki és hogyan bizonyítja az - adó mértékét módosító határozat hiányában, a jogszerűséget is megkérdőjelező - értesítés, pontosabban csekk átvételét. Amely szerintem, alapvető jogi feltétele lenne a késedelmi kamattal növelt adóösszeg későbbi behajtásának.
Nem buzdítok senkit polgári engedetlenségre, de jogállamban ezt a csekket, jogkövető állampolgár nem fizetné be...
A törvények nem csak a földi halandókra "írattak" hanem a "Gyevi bírókra" is... Legalábbis demokratikus berendezkedésű országokban.
veroniq - 3
2013.03.09. 20:40:22
Köszönöm a szakmai hozzászólásokat. Megkérdeztem a jegyzőt minderről, várom váalszát, melyet azonnal közzéteszek. Kérdéseimet a cikk is tatalmazza. LŐVE
Svoboda - 2
2013.03.09. 20:34:24
Végre megszólaltak a szakemberek, ha már a hozzá nem értő ( vagyis én ) nem voltam minden ismeret birtokában! Én tovább is olvastam az idézett jogszabályt ( az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII törvényt) és az alábbiakat is találtam:
A megfizetés és a kiutalás időpontja 37. § (1) Az adót e törvény mellékletében vagy törvényben előírt időpontban (esedékesség), az adóhatóság által megállapított adót - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül kell megfizetni. Ha az adóhatóság által határozattal megállapított adó törvényben előírt esedékessége előtt a fizetésre kötelezett gazdasági társaság cégbejegyzés nélkül szűnik meg, a megszűnés napján valamennyi, az adóév egészére fizetendő adó esedékessé válik.
(2)315 Az adó megfizetésének időpontja az a nap, amikor az adózó belföldi fizetési számláját az azt vezető pénzforgalmi szolgáltató megterhelte, fizetési számlával nem rendelkező adózó esetében pedig az a nap, amikor az adót a pénzforgalmi szolgáltató vagy - ha jogszabály lehetővé teszi - az adóhatóság pénztárába befizették, illetve postára adták. Minden más esetben az adó megfizetésének időpontja az a nap, amikor az adóhatóság számláján a befizetést jóváírják.
Ha ehhez még hozzávesszük a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvényt, akkor talán nem állok messze az igazságtól, ha azt feltételezem, hogy valóban határozatban kellett volna rendelkezni az adó megfizetéséről a rendeletben meghatározott összegben...
Szóval mea culpa! És köszönet a hozzáértőnek!
szmarika - 2
2013.03.09. 19:21:43
Kedves Svoboda!
Szerintem nem kellene egy kalap alá venni a kommunális adót és az SzJA-t, mivel az egyiket kivetéssel állapítják meg, a másikat pedig önadózással.
Az alábbi paragrafusokat ajálom a figyelmedbe, főleg a 26. § (2) bekezdését
25. § (1) Az adót, a költségvetési támogatást
a) az adózó: önadózással,
b) a kifizető és a munkáltató: adólevonással, az adóbeszedésre kötelezett: adóbeszedéssel,
c) az adóhatóság: bevallás alapján kivetéssel, kiszabással, illetőleg utólagos adómegállapítás keretében
állapítja meg.
(2) Az adókat adónként, a költségvetési támogatást támogatásonként az adó-, illetve a költségvetési támogatás alapjának meghatározására előírt időszakonként kell megállapítani.
(3) A kifizető más személy adóját akkor állapítja meg, ha ezt törvény előírja. Ha a kifizető az adót, adóelőleget levonta, az adóhatóság a továbbiakban azt csak a kifizetőtől követelheti.
(4) A törvényben meghatározott esetben az adóbeszedésre kötelezett adózó a helyi adó összegét közli a magánszeméllyel és az adót átveszi.
Önadózás
26. § (1) Az adót, a költségvetési támogatást – ha törvény előírja – az adózó köteles megállapítani, bevallani és megfizetni (önadózás).
(2) A jogi személy és egyéb szervezet az adót és a költségvetési támogatást – az építményadó, a telekadó, a gépjárműadó, a vagyonszerzési illeték és a kiszabással megállapított eljárási illeték kivételével – önadózással állapítja meg.
A fentiek alapján szerintem is határozatban kellett volna az adóhatóságnak az adózókat értesíteni az adómérték változásról. Szerintem senkinek sem a helyi rendelet kihirdetésével van problémája, hanem a tértivevényes levélben megküldött határozat hiányával van probléma.
Szerintem is megkellene kérdezni az illetékeseket nem pedig itt kombinálni, mert biztos lesz nekik erre is egy kézenfekvő válaszuk.
Svoboda - 2
2013.03.09. 19:09:17
No ez egy másik kérdés....a hatályos önkormányzati szervezeti és működési szabályzat meghatározza az önkormányzat döntéseinek közzétételi módját: ezt hívják úgy, hogy "helyben szokásos mód", amely a helyi szabályok alapján a Hivatal hirdetőtáblája és az önkormányzat hivatalos honlapja....a hirdetőtáblán gondolom ott volt a rendeletmódosítás, de biztosan nem járnak be sokan olvasgatni. A honlapon pedig...nos ott is meg lehetne nézni, de....én nem találtam....a rendelet a kommunális adóról megvan, de az szerintem nem a jelenleg hatályos szöveggel...gondolom folyamatban van a kiegészítés és előbb utóbb rendben lesz...az más kérdés, hogy lehetne egy pár soros ismertetőt megjelentetni a lakosságot érintő változásokról...talán majd ez is változni fog...reméljük...
veroniq - 9
2013.03.09. 15:41:36
okés, nem sunyiban....
de nincsen közzétételi kötelem?
Legalább az interneten? Tájékoztatás, hogy bocsesz, de erre kényszerültünk?
Nem az önkormányzat hibája.... benne is van a cikkemben....
Svoboda - 3
2013.03.09. 14:39:16
...csodálkoznék, ha a jegyzői válaszban egy sajtó-helyreigazítási kérés is helyet kapna....mielőtt " lesunyizzuk" az önkormányzatot, nem ártana gondolkodni....nem hiszem, hogy ismeretlen lenne az a tény, hogy a helyi adók mértékét az önkormányzat rendeletben szabályozza, így van ez Abonyban is! A rendelet módosítása nyilvános testületi ülésen történik, így van ez Abonyban is! A rendelet módosítást a jegyző kihirdeti a helyben szokásos módon. remélem így van ez Abonyban is... hogy gondolhat olyat valaki, hogy a nem egyénileg meghatározott adó ellen jogorvoslattal élhet, ha nem tetszik neki a kivetett összeg...? Ha mentessége van esetleg és mégis kivetették, az más kérdés, de hogy vitatjuk az összeget....hááát érdekes lenne....nem adok be SZJA bevallást, nem fizetem meg az SZJA-t, mert nem értek egyet a mértékével...szerintem elég lenne kevesebbet is fizetni...vagy nem így gondolta a kedves levélíró???
Minden estere kívácsian várom a helyi adóhatóság ( a jegyző ) válaszát....
Üzenet íráshoz jelentkezz be! Előzmények