Bene László cikksorozatának második része.
Az I. rész itt olvasható.
A 12 katasztrális holdon elterülő telephelyen volt két igen lerobbant állapotú műhelycsarnok – Kombájn- és Erőgépjavító műhely, valamint Szerviz műhely – a műemlék Vigyázó-kastély épületegyüttese, labdarúgó pálya, és még néhány kiegészítő felépítmény. A Mechanikai Művek Abonyi üzemének vezetésével Tóth György lett megbízva, aki nyugdíjazásáig, több éven át irányította az üzemet.
Tóth György üzem vezető, Tóth István MEO vezető és a törzsgyári
technológus az M-1022 olajkályha összeszerelés indulásakor
1971. január 4-én kezdődött meg az átvett dolgozókkal a régi, esetenként életveszélyes műhelyek, illetve épületek átalakítása, javítása. Ezt követően rövid időn belül Abony is bekapcsolódott a vállalati olajkályha gyártásba. Február végéig kialakultak az első munkahelyek. Négy darab excenter présen, és egy Victoria daraboló gépen indult be az olajkályha alváz, és az MO-2 típusú olajadagoló alkatrészeinek gyártása. Az év második negyedévében már 66 ezer alváz készült el itt.
Az olajkályha összeszerelő üzem is gyorsan kialakult, 1971. május 4-én készült el az első M-1022 típus, melyből év végéig 25.457 darab hagyta el a szerelősort.
az épülő 3 hajós csarnok
1971. március 21-én – a vezérigazgató jelenlétében – kitűzték az újonnan építendő műhelyrészek – 1 db kéthajós és 1 db háromhajós épület – alapterületeinek helyét a régi futballpálya területén, valamint az összekötő útrendszer nyomvonalát. Ennek során nagy körültekintéssel és gondossággal jártak el, figyelemmel a természeti őspark, az évtizedes fák megmentésére, megóvására. Sőt a vezérigazgató fegyelmi felelősségre vonást helyezett kilátásba, akár egyetlen fa indokolatlan kivágása esetére is. Ez a szemlélet érvényesült azután a későbbi bővítéseknél is, ennek volt eredménye, hogy hosszú időn át az itt dolgozók, az ide látogatók rendezett, szép környezetet találtak a telephelyen. Sok éven keresztül saját kertészet látta el a virágosítást, parkosítást.
a kéthajós csarnok tartószerkezete
A munka termelékenysége is napról napra nőtt. Folyamatosan, jó minőségben készültek a kályha alvázak és nagy mennyiségben az MO-2 olajadagolók. Sajnos ez utóbbi mintegy három hónapos gyártás után – nem az itteni üzem hibájából – teljesen le is állt. Közben május utolsó napjaiban a vezérigazgató újabb látogatásakor megkérdezte Tóth György üzemvezetőt: „Fel tudnának-e venni rövid időn belül újabb 80 nődolgozót ?” A válasz tömör, de határozott volt: „Akár 100-at is, ha kell !”
olajkályha alkatrészek festékszórása
Pár napon belül Heinrich János műszaki igazgató az Erősáramú gyáregység vezetőjével a helyszínen kijelölték az MP típusú kondenzátor gyártásának helyét, és a technológiai sorrendet. A kijelölés feltétele az volt, hogy a kályhaszerelés már az új csarnokban történjen, az MP gyártási sort pedig a régi kombájnszín területén lehessen kialakítani. A törzsgyár és a helyi üzem vezetői, szakemberei rövid időn belül megoldottak minden felmerült problémát – villamos energia, ipari víz kapacitásának bővítése, technológiai fejlesztés stb. Ezzel egy időben megindult a dolgozók toborzása, felvétele, június közepén Kovács Béla vezetésével 26 fős csoport lett felküldve a törzsgyárba a kondenzátorgyártáshoz szükséges gyakorlati ismeretek elsajátítására.
Az elszánt, és lelkes munka eredményeként már 3 hónappal az „első kapavágás” után tető alá került az új olajkályha összeszerelő üzemcsarnok. Június 30-án az épület készen állt a termelés beindítására, és ezzel egy időben az Abonyi üzem TMK részlege elkészítette a szerelő szalagot is. Most már megindulhatott a nagyobb volumenű kályhagyártás. Augusztus 24-én újabb típusnak – az M-622/B-nek – a szerelését is beindították az üzemben, amelyből az év végéig 7.360 db készült el.
Augusztus 25-én – a Törzsgyárban ismereteket szerzett dolgozókat kiegészítve – 40 fővel megkezdődött az MP kondenzátor gyártása. Első lépésben Budapesten, az Erősáramú gyáregységben elkészült fázisjavító kondenzátor tekercsek beszerelése történt meg, majd fokozatosan minden művelet – így a tekercselés és végmérés is lekerült Abonyba. Sőt a fejlődés eredményeként 1975-re az MP gyártás teljes egészében, valamennyi típusával, értékével egyedüli gyártóként, teljes zártsággal ide lett koncentrálva.
1971. végére az Abonyi üzem dolgozóinak létszáma megközelítette a 200 főt, kialakult a működéshez szükséges szervezeti struktúra, megerősödött a szakmai háttér, megindult egy hosszú távú fejlődési lehetőség.