Átmeneti javulás tapasztalható az árvízi helyzetben, míg a belvízi elöntések tovább nőttek a Közép-Tisza vidékén, ahol a Tiszán levonuló árhullám jelenleg Szolnok térségében tetőzik. Lovas Attila, a Közép-Tisza-Vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) vezetője szerint jelenleg a Kötivizig területén összesen mintegy 400 km hosszú védvonalon folyik elsőfokú árvízi védekezés, miután a Tisza apadása miatt csütörtökön megszűntették a készültséget a Kiskörei tározó menti védelmi szakaszon. Továbbra is érvényes azonban az elsőfokú készültség a szolnoki önkormányzat kezelésében lévő védvonalakon - tette hozzá. Emellett változatlanul másodfokú riasztás mellett dolgoznak a vízügyi szakemberek a Hortobágy-Berettyón Karcag-Kisújszállás térségében, 52 kilométeren. Az árvízi védekezésben az elmúlt napon összesen 202 ember vett részt.
Fotó: 2012. szeptember! Akkor még ki akart száradni a Tisza.... Vízállásmérés a kiszáradó Tiszánál Szolnokon - Fotó: Mészáros János, MTI
A Tisza Tiszaroffig apad, pénteken Szolnoknál tetőzik 715 centiméter körüli vízállással. A folyó középső szakaszán további fokozatos vízszint-emelkedéssel, hosszan elnyúló tetőzéssel kell számolni - fogalmazott az igazgató.
Jelezte: a Körösökön további lassú áradás figyelhető meg, ám helyenként napi fél métert megközelítő vízszintemelkedések is kialakultak. Ugyanakkor a Zagyva-Tarna vízrendszerben és a Hortobágy - Berettyón alig változó vízállásokat észleltek.
Közölte: a belvízzel elöntött területek nagysága 500 hektárral 16.300 hektárra nőtt a Közép-Tisza vidékén. Ebből közel 4750 hektár vetés, míg 3650 hektár szántó. Az érintett szakaszokon az elmúlt 24 órában több mint 1,4 millió köbméter vizet emelt át a befogadókba 35 torkolati szivattyútelep és 7 mobil szivattyú. A belvízvédekezésben az elmúlt nap folyamán 101 ember vett részt.
A Kötivizig területén elsőfokú belvízvédelmi készültség van érvényben Cibakháza, Mezőtúr és Kunhegyes, míg másodfokú Cegléd, Karcag, Kisújszállás, Jászberény, Kisköre és Jászkisér térségében.
A vízgazdálkodási társulatok közül a Jászkisér és vidéke, a Mezőtúr-Tiszazugi és a Nagykunsági másodfokú, míg a Mirhó-Kisfoki elsőfokú készültséget tart fenn. A belterületi szakaszok védelme érdekében Jászalsószentgyörgy és Fegyvernek önkormányzata elsőfokú, Tomajmonostora önkormányzata másodfokú készültséget rendelt el. MTI