Narancsos nyelvújítás- Trafik-mutyi, dohánybárók, narancsos haverok, dohánymonopólium… stb. mind-mind olyan szóösszetétel, amely a trafik törvény 2/3-os megszavazása után pár hét alatt foglalt helyet gyönyörű magyar nyelvünk szókincsei között. Fideszes nyelvújítás. Kokainbárókról, dohánybárókról már hallottunk, olvashattunk, de azok mind más földrészen tevékenykedtek, viszont kis hazánkban ilyen, az olajmaffia kivételével még nem volt. A narancsról meg csak annyit, hogy ahol ez a déligyümölcs megterem, ott kedvezőbb táptalaja van a maffia kialakulásának is.
Ha egy kicsit visszamegyünk az időben, akkor láthatjuk, hogy egy következetesen, jól felépített taktikáról van szó. A trafiktörvény a szenvedélyre épít, amiről elég nehéz lemondani, és nem a fiatalkorúak védelméről és az emberek egészségének megőrzéséről szól, mely álságos és hazug!
A kiírt pályázaton – a nyilvánosságra hozott adatok szerint – zömében narancsos haverok, rokonok nyertek. Van olyan család, aki 12-16 trafikot is fog üzemeltetni. Választó körzetemben többen - és köztük olyanok is akik több évtizeden keresztül dohánnyal foglalkozó kereskedők - megkérdezték, hogy a pályázóknak honnan van ennyi induló tőkéjük, hogy beindítsák a Nemzeti Dohányboltot?
Választ nem tudtam adni, de utána néztem és valóban, egy üzlet beindításához, legalább 10 millió forint kell. Először is szükséges egy üzlethelység, ami általában bérlemény, berendezés, engedélyek, a NAV-hoz bekötött új pénztárgép és alkalmazott. Egy induló teljes árukészlet, az összes cigaretta fajtától a pipáig, a töltőtől a szivarig és szipkáig - mert 2000 fős létszámnál, míg a vásárlói szokások ki nem alakulnak - szükséges.
Ha valaki utána számol, ez alaphangon is kb. 8 millió forint. (Arról nem is beszélve, ha felmegy a cigi ára 120-150 Ft-tal!). Tehát, ha egy rokon indít 5 üzletet, akkor az induló befektetéshez kb. 50 millió forint szükséges. Ugyanis a 6 db dohányforgalmi nagykereskedés, halasztott fizetéssel nem fogja átadni a termékét úgy, mint a már több 10 éven keresztül - a bizalmi elv alapján - megismert kereskedőknek.
Na és itt álljunk meg! Ugyanis kíváncsi lennék rá, hogy egyes nyertes pályázóknak honnan lesz 20-40-50 millió forintja az induláshoz? Netán előveszik pénzüket a szalmazsákból? Mindenesetre érdekelne, hogy ilyen kemény adózási törvények mellett, amikor az ország lakosságának több mint a fele elszegényedett, kik és hogyan valósították meg az eredeti tőkefelhalmozást?
Szerintem a költségvetési hiány enyhítésére érdemes lenne egyes pályázóknál 5 évre visszamenőleg az adóellenőrzést elvégezni. És ha valaki adót csalt eddig, annak vissza kellene vonni a nyertes pályázatát.
A narancsos fülkeforradalmárok „B” terve a következetesség jegyében az volt, miután megvannak a kurrens helyen a biztos forgalom reményében a nyertesek, úgy megnyitják a jegybank által kínált kedvezményes hiteleket, és legfeljebb 2,5 %-os kamat mellett folyósíthatnak a kis és középvállalkozásoknak.
A dohányon a kiskereskedelmi árrés 12% is lehet - kérem tessék számolni! Véleményem szerint a trafik-mutyi ellen úgy győzhetünk, hogy korlátozzuk a dohányzást vagy leszokunk róla! Szerintem, megéri!
Füstmentes éveket és hosszú életet kívánok minden magyar állampolgárnak!
Korondi Miklós
országgyűlési képviselő (Jobbik)