Az ivóvíz hálózatot a közelmúltban mosatta a szolgáltató. A város több pontján lett esztétikailag meglehetősen ijesztő az ivóvíz állapota. Olvasónk megkereste az Országos Tiszti Főorvost, cikkeinket belinkelte, majd az illetékes megküldte a választ ezzel kapcsolatban. Ebből sok mindent megtudhatunk, érdemes is elmenteni, de legalábbis visszaemlékezni rá, mikor legközelebb jön a szokásos tisztítás. A lényeg, hogy nem kéne inni a csapvízből, mikor mosatás alatt van a rendszer. Íme, az illetékes válasza, melyet olvasóink nevében is köszönünk. Az Országos Környezetegészségügyi Intézet a 2013. május 14-én érkezett, az abonyi vízminőségi panasszal kapcsolatos megkeresésére, a folyamat, és a vele járó kockázatok megértése céljából az alábbi tájékoztatást adja. Az ivóvízhálózat mechanikai tisztítását az Ön által közölt információk alapján szivacsos módszerrel tisztították. Ennek során a vezeték megbontásával 3-5 szivacsdugót helyeznek a tisztítandó vezetékszakaszba, és azt a hálózati víznyomás segítségével juttatják a lemosató pontig. A művelet során a szivacs fellazítja, ledörzsöli a vezeték falára lerakódott szennyeződéseket, és üledéket, mely aztán a vezetékszakasz további öblítésével kimosható.
A szennyeződés általában szervetlen összetételű (vaspelyhek, homok, vízkőszemcsék alkotják), de biológiai képleteket (baktériumokat, algákat, gombákat, férgeket stb.) is tartalmazhatnak, melyek a csőfalról leválva ilyenkor koncentráltan jelennek meg a mosató vízben. (Az ivóvízre vonatkozó kémiai és biológiai közegészségügyi határértékeket a 201/2001. (X.25.) Kormányrendelet 1. melléklete tartalmazza). A vas származhat a vízbázisból (geológiai eredetű), a víztisztítási technológiából, de akár a vezeték korróziójából (amennyiben vas/acél anyagú a hálózat) is.
A mosató víz az emelkedett üledéktartalma, és esetenként biológiai szennyezettsége miatt fogyasztásra (ivásra és főzésre), illetve mosásra nem javasolt, de pl. öntözni lehet vele. A mosatást általában emelt koncentrációjú fertőtlenítőszer bevitel is kíséri, ezért többnyire nem hordoz biológiai kockázatot a „barna” vízzel való érintkezés.
„Élő” hálózaton, (aktív, folyamatos lakossági fogyasztás mellett) a mosatás ideje alatt a hálózati gerincvezetéken áramló üledékes víz bejuthat a lakossági bekötővezetékbe is, ha a vizet a bekötési ponton éppen fogyasztják (akár locsolnak vele, akár a WC tartály töltődik, vagy fürdenek), ilyenkor akár a teljes házi hálózatot is elszennyezheti.
Mint fogyasztónak, javasoljuk Önnek, hogy amennyiben tudomása van a mosatások időpontjáról, a munkálatok ideje alatt kerülje a vízhasználatot, valamint mosatást követően érdemes a vízbekötéshez (vízórához) legközelebb eső vízcsapon leöblíteni a bekötővezetéken felgyülemlett szennyeződést egészen a víz letisztulásáig, így az a házi hálózat távolabbi pontjaira már nem tud bejutni.
Az efféle tisztítási műveleteknél mindenképpen fontos a lakosság türelme, tehát mindenképpen érdemes megvárni a fogyasztással a hálózat-karbantartás és az öblítő mosatás végét. A mosatásnak előnyei is vannak a rövidtávú hátrányok mellett: a víznyomás biztonsága javul, a vízhálózati biológiai kockázat is csökken az eltávolított üledékkel, hosszabb távon tisztább lesz a víz.
A válaszadáshoz adott megértő türelmét köszönjük.
Előző cikkeink
http://www.miabonyunk.hu/cikkek/2013/05/14/Kitartas_Abony
http://www.miabonyunk.hu/cikkek/2013/05/08/Megint_tobb_helyen_zavaros,_koszos_az_abonyi_csapviz