„Magyarország kitörési pontja a mezőgazdaság”- A mai nap folyamán szavaz az Országgyűlés a tavaly nyáron benyújtott, a jelenlegi földtörvényt alapjaiban átíró tervezet elfogadásáról. Suhajda Krisztián, a Jobbik Magyarországért Mozgalom országgyűlési képviselője szerint Magyarország egyetlen kitörési pontja a mezőgazdaság lehet, így ha a magyar embereket megfosztják földjeiktől és a spekulánsok kezébe juttatják, akkor az „elveszett”. Semmilyen kompromisszumot nem köthetünk, minden lehetséges eszközzel meg kell védenünk a magyar termőföldet.
A cikk IDE kattintva folytatódik
Földvédelmi Kerekasztalt hív össze a Jobbik
A Jobbik Magyarországért Mozgalom a földtörvény mai szavazását közjogilag érvénytelennek tartja. A Jobbik álláspontja szerint a köztársasági elnök ezek után nem írhatja alá a törvényt. A magyar föld hazai kézben tartása mellett elkötelezett nemzeti erőként követeljük, hogy csak egy valódi társadalmi vita után kerüljön a parlament elé a javaslat.
A földtörvény jelen változatát oligarchák és maffiacsaládok diktálták a kormánynak, így nem is lehet alkalmas arra, hogy a családi gazdálkodókat segítse. Az előterjesztés a spekulánsok mellett a hangzatos ígéretek ellenére több mint 500 millió külföldit is rászabadít a magyar földre.
A Jobbik a mai akcióval mindennél világosabban jelezte, hogy a földkérdésben nem ismer alkut. Minden eszközzel továbbra is azon fogunk dolgozni, hogy megvédjük a termőföldet mint az egyik utolsó megmaradt nemzeti vagyont. Ennek a küzdelemnek a következő állomásaként június 25-re, keddre Földvédelmi Kerekasztalt hív össze a Jobbik. E megbeszélésre várunk minden a magyar földért aggódó civil szervezetet, gazdálkodót, a probléma megoldásában segíteni képes embert.
Magyar Zoltán, a Jobbik országgyűlési képviselője
Fazekas Sándor szakminiszter teljesen másként gondolja
Fazekas Sándor: Az új jogszabály a legnagyobb garancia a magyar föld védelmére
A magyar föld védelmére az új földtörvény a legnagyobb garancia - mondta a vidékfejlesztési miniszter pénteken a Parlamentben, miután az Országgyűlés elfogadta a földforgalmi törvényt.
A magyar gazdákból alakult helyi földbizottság hagyhatja jóvá az adás-vételeket, így a helyi közösségnek van egy erős ellenőrző szerepe a helyi földvásárlásokkal kapcsolatban - közölte újságírókkal Fazekas Sándor, hozzátéve: továbbá hatósági engedélyezéshez kötött a földvétel Magyarországon. Vizsgálja a hatóság például, hogy a gazdálkodó helyben lakik-e, valamint földműveléssel foglalkozik-e. Egyben a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnek (NFA) első helyi elővásárlási joga van - mondta.
"Atombiztos védelmet nyújt a magyar földnek az új földtörvény" - összegzett Fazekas Sándor, aki szerint pénteken az Országgyűlés Európa egyik legerősebb szabályát alkotta meg ezen a területen.
Arra az újságírói felvetésre - az ellenzék véleményét idézve -, hogy az Országgyűlés nem működött házszabályszerűen, amikor a törvényről szavaztak, a tárcavezető azt mondta: a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) nem jogosult ezzel kapcsolatban állást foglalni. "Az Országgyűlés a rá vonatkozó törvények és rendelkezések szerint dolgozik" - fogalmazott a miniszter.
A földtörvénnyel kapcsolatos heves ellenállást firtató kérdésre Fazekas Sándor azt válaszolta: az elmúlt napokban a törvény miatt kilátásba helyezett demonstrációk "hamvába holt" kísérletek voltak.
"Úgy látom, a magyar gazdatársadalom nyugodtan, megelégedéssel fogadja a földtörvényt. Tisztában van annak hatásaival, tisztában van azzal, hogy a földpiac első számú szereplője a földműves lesz a jövőben. A helyben lakó földműves lesz jogosult arra, hogy földet vásároljon" - mondta. Hozzátette: a törvény szövegét kell nézni, azt kell elolvasni, bármilyen más dolog inkább a politikai küzdőtér eseménye.
Emlékeztetett: az Országgyűlés által elfogadott földforgalmi törvény a családi gazdaságokat erősíti. A helyi földmozgásokat a családi gazdaságok fejlesztésére lehet felhasználni, ugyanis helyben lakó gazdálkodók választják meg azt a földbizottságot, amely dönt a helyi földvásárlásról. A családi gazdaságokat erősíti a 300 hektáros földvásárlási maximum; az 1200 hektáros földbérleti maximum szintén az agrár-középosztályt erősíti.
Arra a kérdésre, hogy külföldiek miért nem vásárolhatnak földet, a miniszter leszögezte: a magyar termőföld nemzeti kincs, és a befektetéseknek tág tere van a magyar gazdaság más területein. Hozzátette: meggyőződése, hogy a föld esetében a törvényalkotó helyesen járt el, amikor megvédte a magyar nemzeti tulajdont.
MTI/VM Sajtó