Tette fel kérdését egyik olvasónk, aki meglepetten számolt be arról, hogy Kunhegyesen járva szembetalálkozott a korábban a nagykőrösi rendelőintézet előtt, most pedig a Széchenyi tér – Eszperantó utca sarkán álló Szélfiú szoborral. A különbség csak annyi, hogy a kőrösi szoborral ellentétben a kunhegyesi egy szökőkút közepén látható. Ez a szobor azonban nem ugyanaz a szobor. A következő meglepetés akkor érte olvasónkat, amikor megtudakolta az alkotó nevét: amíg a nagykőrösi Szabó György műve, addig a kunhegyesi Borbás Mártoné!
Most akkor hogy is van ez?
Szabó György nagykőrösi születésű Munkácsy-díjas szobrászművész Szélfiú alkotását 1986-ban a Széchenyi téren felépített új rendelőintézet bejárata mellett avatták fel. Egészen 2011-ig küzdött a fuvallatokkal, amikor is a városközpont átépítése során a már bokrokkal benőtt területről áthelyezték jelenlegi helyére. A kunhegyesi Szélfiút 2010. szeptember 28-án leplezték le.
Hogy nem csak olvasónkat zavarták össze a látottak, jól bizonyítja Szórád Péter bejegyzése a köztérkép.hu internetes oldalon, aki először – ismerve a nagykőrösi művet – Szabó Györgyöt nevezte meg a szobor alkotójaként. Állítását később korrigálta: „A kunhegyesi Szélfiú nem Szabó György alkotása, amint azt én elképzeltem, hanem Borbás Mártonnak, Borbás Tibor fiának a műve. Kicsit hitetlenkedem, de meggyőznek, hogy ők már csak tudják, hiszen pályázatot írtak ki, és a legkedvezőbbnek ez a kútszobor bizonyult, és a felállításnál is Borbás Márton volt ott, igaz ugyan, hogy Szabó György is segédkezett, aki igen jó barátságban volt Borbás Tiborral.” Borbás Tibor Munkácsy-díjas szobrász- és éremművész 1995-ben hunyt el.
Mindezek ismeretében joggal feltételezhető, hogy a két alkotás egyezése nem a véletlen műve. Ez viszont felvet egy kérdést: van-e joga a szobrásznak egy megrendelésre elkészített köztéri szobrot máshova is „eladnia” a megrendelő, tehát a nagykőrösi önkormányzat tudomása, beleegyezése nélkül? Márpedig lapunk több önkormányzati képviselőt is megkérdezett ezzel kapcsolatban, de ők nem emlékeztek arra, hogy valaha is döntöttek volna a hozzájárulásról. Mert ahogy kellett az alkotó beleegyezése a szobor áthelyezéséhez, vélelmezhető, hogy a már egyszer eladott szellemi termék újbóli értékesítéséhez is kell a tulajdonos beleegyezése. Érdekes kérdés, amely nem csak etikai, de jogi kérdéseket is felvethet.
Olvasónk bízik benne, hogy az ugyancsak Szabó György által készített Aladár Paasonen vagy a szintén általa készített és június 28-án Kövér László által felavatandó kulák-szoborral nem fogunk így járni és majd az országot járva nem találkozunk egyikkel sem – mondjuk egy szökőkút közepén. – nagyi -
Legelső kép: Olvasónk felvétele, 2013 július 6. , Kunhegyes, alsó kép: Nagykőrös szélfiú a www.szoborpalyazatok.hu- ról
Megkérdeztem minderről Kunhegyes polgármesterét is, aki kitérő választ adott, szerinte minden rendben van a szobrokkal.