Iskolánk 2009. óta pályázik a Tempus közalapítványnál a Leonardo da Vinci mobilitás programján keresztül németországi szakmai gyakorlatokra. 2009. óta közel 80 pék, pék-cukrász, sütő-cukrász diák vett részt a gyakorlatokon. Kezdetben még csak három németországi pékséggel dolgoztunk együtt, de ez az idei gyakorlati időre hét pékségre bővült. Örömteli hír, hogy ezen kívül is van még jelentkező pékség, ahol fogadnák a gyerekeinket.
Ez számomra egy dolgot jelent, mégpedig azt, hogy nagyon meg vannak elégedve diákjainkkal. Nagy szakmai siker, hogy eddig négy diákunk jutott ki a szakmai vizsga letétele után dolgozni abba a pékségbe, ahol a gyakorlatát töltötte. A 2013-as pályázatunkat február 1-én kellett beadni, nagyon sok munka és egyeztetés után ez sikerült is. A pályázat megírásáért és lebonyolításáért én vagyok a felelős ezen a területen. Miután megtudtuk, hogy a pályázatunk nyert, akkor meghirdettük az iskolában egy belső pályázat keretében ezt a lehetőséget, melyre 17 diák jelentkezett, szerencsére a pályázatban is 17 diák szerepelt, így nem kellett válogatást tartani. Az iskolai pályázat feltétele az volt, hogy magyar és német nyelven készítsenek egy fényképes önéletrajzot, motivációs levelet és Mecklenburg tartományról egy rövid fogalmazást. Azért Mecklenburg tartományról, mert itt helyezkednek el a pékségek is.
Miután beadták a pályázatokat, a diákok részt vettek egy 40 órás német nyelvi , 10 órás mentális és 40 órás szakmai felkészítésen. A pályázat összege fedezte a biztosítást, a kiutazást és az egyéb mobilitási költségeket is. A kiutazás megtörténte után másfél hetes német nyelvi felkészítésen vettünk részt Németországban, ahol a nyelvi órák után megismerkedtünk a környék nevezetességeivel és a munkaadókkal. Voltunk a tartományi kamaránál és egy helyi szakképző iskolában, ahol a duális képzési rendszerrel ismerkedtek meg diákjaink és a kísérő tanárok.
Az eltelt másfél hét után mindenki elindult a saját munkahelyére, öt és fél hetes üzemi gyakorlatra, ahol a termékek megismerése mellett a duális képzésben résztvevő német diákokkal együtt dolgozva folyt a munka. Idén az Európai Képzési Rendszer alapján (ECVET) végezték a diákok a gyakorlatot. Az öt és fél hét alatt a munka mellett sok más dologban is részt vettek diákjaink, Hansa Seal (vitorlás felvonulás), a Német-Magyar baráti társaság estjén, melyen kürtős kalácsot sütöttünk és előadásokat tartottunk. Öt diákunk és egy kísérő tanárunk részt vett az egyik pékség jótékonysági rendezvényén Svédországban, ahol diákjaink magyar népdalokat is énekeltek a közönségnek.
A gyakorlat végén a diákok Europass mobilitási igazolványt kapnak.
A résztvevő pékségek:
Grimmen- Kühl pékség
Rostock- Never pékség
Rostock-Junge pékség
Rostock-Spare pékség
Rostock-Matthias Grenzer péksége
Garz-Koepke pékség
Grammentin-Komander pékség
Résztvevő diákok: Sárközi Ervin, Palotai Norbert, Bámer Richárd, Bojtok Krisztián, Tömösközi Viktor, Kovács Nikolett, Kiss Mária, Németh Zsófia, Kónya Tünde, Szabó Viktor, Borsai Xavéria, Soós Tamás, Bálint Beatrix, Sallai Réka, Laskói Viktória, Szabó Klaudia, Kaldenecker Zoltán
Információk: Túri Tibor projekkoordinátor
Keresse a cikket, sok képpel nyomtatásban is a Heti Hyrek kistérségi újság nyomtatott lapszámában!