Ott voltam a királydombi ősbemutatón, és természetesen láttam a film-változatot, a csíksomlyói giga-előadást, és most a legújabb változatot is megnéztem. A gyanúm harminc év után kristálytisztán beigazolódott: Az István, a király messze a valódi értékét meghaladóan túlértékelt, mondanivalóját tekintve kifejezetten zavaros, történelem-szemlélete már a megszületésekor is hamiskás volt, mára pedig ordítóan hamis.
(A tehetségükhöz és jelentőségükhöz képest messze túlértékelt a szerzőpáros is! Kodály Zoltán mondaná: Majd a nép és idő eldönti!) Ezzel a darabbal akármit elkövethet egy rendező, vagy egy szupersztár, akkor sincs használható üzenete az eligazítást, útmutatást, biztonságot-bizonyosságot kereső mai magyar közönség számára. (Egy magyar klasszikusnak ez volna a feladata!) Biztos vagyok abban, ha a szerzők és a rendező tisztában volnának azzal, hogy mit is akarnak tulajdonképpen a darabbal elmondani, akkor el is mondanák. Mivel azonban fogalmuk sincs arról, így hát megy az önmagáért való önmegvalósítás, a magamutogató ripacskodás, és ráfogják, hogy ők nem válaszokat adnak, hanem kérdéseket vetnek föl!
Elég már a kérdésfelvetésekből! Válaszokat várunk. Világosan megfogalmazott magyar sorskérdésekre adott világos válaszokat! Sajnos az István, a király, semmilyen változatában nem ilyen darab. És az első perctől kezdve nem is volt az! Nyugodtan le lehet venni a műsorról, elég volt belőle. (A legújabb feldolgozás, az önkényes átértelmezésen túl, látványnak is igen fárasztó volt. A túlpörgetett futkározás le, s föl, jobbra, balra, előre, hátra, nemcsak a szereplők fizikai állóképességét tette próbára, hanem a mindenre elszánt, mazochista nézőkét is.) Száz szónak is egy a vége! Hiába minden liberális propaganda! Egyelőre a Hunyadi László és a Bánk bán marad a „klasszikus”! A magyar! Az elnyűhetetlen, a megunhatatlan! Igaz, ezeket Erkel Ferenc és Egressy Béni – kivételes tehetségű magyar hazafiak - írták, nem Boldizsár Miklós, Bródy János és Szörényi Levente. (Petúr bán az ország szomorú helyzetét látva mély megrendüléssel és együttérzéssel így beszél: „Tányérnyaló lettél, én árva népem…” Mennyi féltő szeretet! Felelős férfi-gondolatok! Nem hol nyílt, hol burkolt nácizás, nyilasozás, birkázás, „kutyásítás”, bunkósítás, a magyar nép megvetése – mint ebben a lelketlen feldolgozásban!) Szegény, árva magyar nemzet! A nemzet Csótánya, és a magyarok Leventéje példamutatóan négykézlábra ereszkedve boldogan nyalják kegyelmes jó uruk, kegyelmes lábait… Ha jól meggondolom, jól behúzták a csőbe Szörényi Leventét! De megérdemli! Az István, a király megkapta a kegyelemdöfést! (Most, 2013. 08. 22-én olvasom a Hírkeresőben, hogy Katona József Bánk bánját Alföldi Róbert rendezésében mutatják be a Szentendrei Teátrumban.) (K. B. Izabella)
Fotó: MTI