Tartja a fenti a mondás és igaz ez a pályázatokra is. Ki milyen pályázatokkal rukkolt elő, és ki milyen fejlesztéseket hajtott végre az elmúlt három- négy évben, ez alapján fogja a választások során bezsebelni a polgárok szavazatait. Abony hatalmas beruházásokat hajtott végre az elmúlt ciklusban, még az előző kormányzat idején megtörtént a tervezgetés, előkészítés. Abony nem csak a puszta főteret rajzoltatta át, hanem nagyléptékű fejlesztés kategóriában mert nagyot álmodni és a teljes átépítés mellé párosult egy új Piac 360 millió forintért és egy új Művelődési Ház komplexum is 750 millióért.
Hab a tortán, hogy mindezt a kibocsátott kötvény terhére építették meg, mely hitel java részét az állam át is vállalta. Így szinte minimális önerő bevállalása mellett lett Abonynak egy termelő beruházása, a Piac formájában és végre lett egy közösségi háza is a településnek, mely magában foglalja az egész Könyvtárat, Zeneiskolát, és sok- sok termet a művészetek és kultúra számára. Ráadásul a projektben olyan megtakarítások képződtek, melyből a városközpont összesen 22 utcája kap szilárd burkolatot.
Abony még az előző polgármester idején megvalósította azt, ami Nagykőrösön a közelmúltban ért véget: csatornáztak a városban. Ez egy kötelező feladat volt, hiszen a szennyvízelvezetés megoldását és tisztítását kötelezően írják elő különféle hazai és EU-s jogszabályok. A nagykőrösi lakosság talán ezért is nem tapsikol örömében, mikor csatornát kap, hiszen ez számára fizetnivalóval járt a bekötésekkor, aztán később pedig folyamatosan lehet leróni a csatornadíjakat. Kapott tehát Nagykőrös egy olyan bő ötmilliárdos fejlesztést ajándékba, mely ugyan esszenciálisan fontos volt számára, de a lakosság zsebéből folyamatosan húzza ki a pénzt. Abony ezen és az ezt okozó sokkon már régen túl van, most pályázik a szennyvíztelep korszerűsítésére, megoldották már az ivóvíz arzénmenetesítését és sok helyen történt csőcsere is a településen. A Főteret Abony nem, mint valami kultikus helyet szemléli a puszta valójában, ahol márványtábla hirdeti, hogy kiknek a regnálása idején alakult át a városkép. Abony most már naponta látja és használja a teljesen új piacát, és persze a Kultúra Házát is. Nagy a kontraszt. Önmagában egy megújult főtér nem csalogat ide több turistát, a fenti épületek azonban vonzóak lehetnek, vagy a gazdaság szereplői számára, vagy pedig a kulturális élet szerelmeseit vonzhatják a programok Abonyba. A fentiek mellett Abony sok egyéb EU-s projektet is megvalósított ebben a ciklusban, szám szerint a 14.-en vannak túl és még folyamatban is van néhány.
Nem igaz, hogy nincs pénz a megyében
A fentiekből is tisztán látszik, hogy nem igaz a tézis, mely szerint nincsenek források Pest megyében. Ráadásul örvendetes és egyben meglepőnek is tűnő tény, hogy az abonyi polgármester annak ellenére vezényelte le a fejlesztéseket, hogy finoman szólva NEM fideszes. Tehát elmondható, hogy politikai hozzáállástól függetlenül azok a projektek, melyek reálisak, szükségesek, kivitelezhetők voltak és még párosult is hozzá önerő, képesek voltak helyt állni és megvalósulni. Más kérdés, hogy melyik településnek mire volt szüksége, mire pályázott, mennyit és mire sikerült belőle elnyernie. Nagykőrös több kisebb projekt esetében elszámolási gondokkal küzd, sőt van, amiből peres eljárás lett. Ráadásul van olyan is, amit érdemi bírálat nélkül utasítottak el, de Nagykőrös csak azért is perel…. Egyetlen egy termelő beruházást sem hajtottak végre, tehát nincsen ami hozza a forintokat. Bocsánat, van. De az nem önkormányzati, hiszen a strand területét eladták és meglehetősen botrányos körülmények között végül megvalósult a projekt, majd bezárt a strand és nyár vége felé ismét kinyitott…. Mint ahogyan sok minden „ működik „ a településen.
Nagykőrös EU-s fejlesztései 2010-es támogatási döntésektől máig
- Általános iskola és bölcsőde komplex épületenergetikai felújítása Nagykőrösön 122 009 781 Ft
- Nagykőrös Város Ivóvízminőség - javító beruházása, előkészítés 25 500 000 Ft
- Ivóvízminőség javítása, kivitelezés 422 089 740 Ft
- Belterületi csapadékvíz elvezetés és gyűjtés 79 950 091 Ft
Abony EU-s fejlesztései 2010-es támogatási döntésektől máig
- Lehetőségeink Fő Tere - Abony Város integrált településközpont fejlesztése 927 645 409 Ft
- Abony város szennyvíztisztító telepének korszerűsítése 326 675 241 Ft
- Kreatív Kópévár - Új bölcsőde létesítése Abonyban 231 764 443 Ft
- Ivóvízminőség-javítás 312 300 000 Ft
- Energetikai hatékonyság fokozása Abony Város Gyulai Gaál Miklós és Somogyi Imre Általános Iskoláiban 46 279 495 Ft
- Abony Város északkeleti részének csapadékvíz-elvezetése és gyűjtése 78 697 255 Ft
- Egyenlő esélyű hozzáférés a közszolgáltatásokhoz 30 464 655 Ft
- Derogációs vízi közmű projektek előkészítése 16 490 000 Ft
A fenti két település fejlesztési összegeit inkább nem adogatom össze, hiszen mind a sorok számából, mind az összegekből jól látszik a különbség. Ezek tükrében már nem csoda, hogy a nagykőrösi városvezetés finoman szólva „ ideges „, és más megyébe történő átigazolással keresné saját lehetőségeit. Fenti adatok forrása a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapja.
A kicsik általában a megtakarítások irányában fejlesztenek
Kocsér, Jászkarajenő, Kőröstetétlen az alternatív fűtési módok használatát szem előtt tartva pályázott és nyertek. Olcsóbb lesz náluk már az idei tél, hiszen az intézmények jelentős részét új kazánok fűtik, melyekben általában faaprítékkal, nyesedékekkel fűtenek. Több épületüket is koszerűsítették, akadálymentesítették, igyekeznek minél kevesebből, minél korszerűbben megoldani a település üzemeltetését. Teszik a dolgukat úgy, ahogyan az tőlük elvárható.
Törtel előző ciklusokban felhalmozott ésszerűtlen adósságai miatt nagy projektet nem hajtott végre az elmúlt három évben. Most ocsúdnak, ébredeznek a Csipkerózsika álomból, de az is lehet hogy későn. Az állam az adóssásaik java részét átvállalta már, még csak most jutnak levegőhöz. Igaz, a kényszerből elfecsérelt három évet semmi nem fogja tudni már pótolni. Szerencsére azért idén tavasszal nekik is jutott az EU-s kasszából, az ivóvíz minőséget javítják, 175,5 millió forintot kaptak.
Kőröstetétlen kis mérete ellenére négy EU-s projektet fog megvalósítani ebben a ciklusban. Rendeződött a belvízhelyzet egy pályázatnak köszönhetően, erre mintegy 80 millió forintot nyertek. Ez egyébként létszükséglet volt, hiszen volt olyan év korábban, amikor Karácsonykor tört be a belvíz a házakba. Ivóvízminőség javító programra nyertek majdnem 108 milliót, ez a legfrissebb győzelem, a projekt folyamatban van. 75 millió forintot költöttek a fent említett energetikai korszerűsítésre és a negyedik projektjük az ivóvízminőség javításának tervezése volt.
Nyársapát 2009 és 2011 közt három jelentős beruházást hajtott végre, ők is addig nyújtózkodtak, amíg az a bizonyos takaró ér. Itt is megvalósították a szennyvízberuházást, összesen mintegy 390 millió forintból, 56 millióból rekultiválták a település folyékony hulladéklerakóját és 26 millióból energiahatékonyságot javítottak az intézményeknél.
Úgynevezett gigantikus látványberuházást egyébként egyik kistérségi kis település sem hajtott végre, még annak ellenére sem, hogy Kocséron szemmel láthatóan javult a település központjának összképe, mert megújult a községháza és a Sportcsarnok is. Az energiahatékony fűtés projektre 100 milliót költhettek, de itt is folyamatban van a „ sláger „ beruházás, idén nyertek el 902 millió forintot ivóvízminőség javítására.
Jászkarajenőn is tetszetős, akadálymentes belülről már a községháza, de tovább fejlesztenek, reményeik szerint Leader forrásból, külsőleg is rendbe teszik az épületet és környékét. Itt a központi tér már korábban új formát, képet kapott. Jászkarajenő idén nyert el mintegy 150 millió forintot az ivóvízminőség javítására, ez a projekt jelenleg van folyamatban.
Cegléd sokat dolgozik, izmosan fejlődik
Kistérségünk legnagyobb települése, Cegléd nem egészen hasonlatható össze a többiekkel, hiszen jóval nagyobb a lakosságszáma és más a fejlettségi szintje is. Ennek ellenére az elmúlt egy év pályázatait lekértem az önkormányzat sajtósától és kedvtelve nézegettem. Van benne szinte minden. Piacfejlesztés 54 millióért, tanyagondnoki szolgálat fejlesztése fél millió forintért, 3 millióért szobor. Jelenleg van folyamatban egy bölcsődebővítés mintegy 162 millió forintos pályázati forrásból, valamint egy nagyberuházás, a csatornahálózat fejlesztése 2,157 milliárd forintért. Több, elbírálás alatt lévő pályázatuk is van. Ők is gondolnak a jövőre, mert ezek nagy része energetikai korszerűsítéssel hozható kapcsolatba. Térfigyelő kamerarendszerre pályáztak, összesen 11.714.885 Ft-ra, Cegléd város, közvilágítás energiatakarékos átalakítása 1. című projekt: 392.099.507 Ft, valamint Cegléd város, közvilágítás energiatakarékos átalakítása 2. című projekt 310.532.600 Ft. A Köztársaság utcai Óvoda és Táncsics Mihály Általános Iskola energia korszerűsítésére 271.273.589 Ft.-ot igényeltek. Fentieken kívül több „ kisebb „, esetenként több tízmilliós pályázatuk is van folyamatban. A fentiek csak az elmúlt EGY év adatait tartalmazzák, míg az összes többi településé 3-4 esztendőt ölelnek fel.